Do podnikání se pouští většina lidí s nadšením, to je přejde v momentě, kdy si to musí spočítat. Za kolik a co jim to vynese.
V podnikání panuje mýtus, že spočítat si cenu je extrémně náročná záležitost. Opak je pravdou.
Pokud nepodnikáte ve výrobě elektromobilů nebo vesmírných raket, nemáte žádné tisíce nákladových položek. Pro jednoduché podnikání na začátku vám stačí starý dobrý selský rozum.
Pár důležitých otázek
Víte jak chcete podnikat? Chcete to rozjet naplno nebo na „vedlejšák“ (side hustle)
-
studujete, máte podnikatelský nápad a chtěli byste zkusit udělat z nápadu podnikání
- chodíte do práce, ale už to není ono, připravujete se na odchod z korporátu a start vlastního podnikání, ale nechcete radikální změnu
- ráda byste rozjela své malé podnikání na mateřské (smekám před vámi)
- potřebujete si přivydělat třeba na dovolenou nebo na kurz, do kterého se chcete přihlásit nebo prostě na něco, co si chcete koupit, ale plat vám na to nestačí
- blížíte se k odchodu do důchodu, ale máte spoustu sil a zkušeností, tak proč je nezúročit ve vlastním podnikání
Bez znalosti nákladů to není podnikání, ale charita.
Fixní náklady jsou ty, které máte, ať se k vám zákazníci hrnou v houfech nebo u vás nikdo nenakoupil vůbec nic. Nájem kanceláře, dílny, sociální a zdravotní pojištění, marketing a reklama, elektřina, internet, splátka auta, poplatek za internet a telefon, webhosting, pojištění,…
Jestli podnikáte hlavou, může být mezi vašimi náklady pronájem místa v co-workingu, například Spaces, WeWork, Impact Hub, Scott.Weber, coworky nejsou jen v Praze, ale i v dalších městěch. Cowork není jen místo, kde si pronajímate pracovní místo u stolu a židli, ale na začátku podnikání je to šance, jak ušetřit za nájem celé kanceláře.
Variabilní náklady jsou přímo spojené s množstvím poskytovaných služeb nebo výrobou, to znamená například pokud školíte pronajímáte si prostory, pokud vyrábíte kupujete materiál/suroviny, musíte někam dojet, obaly, provize, marketingové náklady (reklama), u výrobních byznysů je to spotřeba energií, vody, sezonní brigádníci, údržba strojů, atd.
Pokud máte pořizovací náklady, tzn. vybavení nebo stroje, počítače apod., rozpočtěte tyto náklady také do ceny. Nejjednodušší způsob bez zbytečných komplikací je vydělit pořizovací částku počtem měsíců, kdy vám bude vybavení sloužit, pak snadno zjistíte částku za měsíc, den nebo klidně i hodinu.
Nezapomeňte taky na cenu vaší práce, která sice přímo nesouvisí s konkrétní zakázkou, ale je to taky práce, je to taková neviditelná práce. Nákup materiálu, schůzka s účetní, focení výrobků, balení, cesta na poštu, psaní článků na web, vytváření obsahu na sociální sítě, atd. Stanovte si klidně hodinovou sazbu téhle neviditelné práce a zahrňte ji jako náklad při výpočtu ceny.
Všechny náklady (rozpočtené na hodinu nebo kus) je třeba započítat a zjistit, kolik z těch nákladů spolkne jeden kus výrobku nebo jedna hodina vaší práce pro klienta. K tomu přičtěte váš zisk – je na vás jestli to bude 20% nebo 100%, a nezapomeňte na to, že cena pro velkoobchod bude jiná (nižší), než pro koncové zákazníky, to je maloobchodní cena.
CASH (flow) IS KING
Je tu jeden zásadní finanční ukazatel, který musíte znát a sledovat, a to je cash flow neboli peněžní tok. Je potřeba vědět, že většinou musíte nejdřív nakoupit materiál a suroviny – utratíte peníze a teprve pak dostanete zaplaceno od zákazníků. To znamená, že musíte finančně překlenout období, než vám zákazník zaplatí. Pokud nemáte finanční rezervu, máte cash flow problém. Proto je nutné pečlivě sledovat kolik peněz z účtu odchází a kdy tam naopak peníze dorazí.
Příklady jak účtovat odměnu za svou práci
- Cena za jednotku – za jeden výrobek
- Hodinová sazba – služby/konzultace/opravy…
- Fixní cena za projekt
Nezapomeňte na rezervu například 20% k ceně projektu, projekty skoro vždycky trvají déle, než čekáme a zákazníci si rádi vymýšlí věci navíc, kolikrát už jste slyšeli „Mohl(a) byste změnit jen tuhle maličkost“? Ta maličkost může být hodina či dvě vašeho času navíc. - Cena a la carte – máte neceněné jednotlivé úkony a zákazník si je poskládá tak, jak potřebuje, je to stejné jako v restauraci, vyberete si polévku, přeskočíte předkrm, dáte si hlavní jídlo, přeskočíte dezert a dáte si na závěr kafe.
- Fixní cena plus odměna za úspěch (neboli success fee)
Může se jednat o zajímavý typ odměny, nicméně nejdůležitější je definovat si „měřitelně“ úspěch. Tahle cena se nastavuje jako měsíční paušál (pevná částka) nebo hodinová sazba za odpracované hodiny plus % z celkové fakturované částky nebo pevně stanovená částka vyplacená například po předání kompletního projektu, splnění dohodnutého úkolu, dokončení projektu s předstihem…
Nikdy nepřistupujte na variantu, kdy vaše celá odměna je vyplacena až za úspěch.
Velmi zjednodušený způsob, jak přemýšlet o výpočtu základní hodinové sazby
Chcete si měsíčně vydělat 80.000 Kč, abyste pokryli své životní náklady (bydlení – včetně energií), jídlo, pojištění, sport, zábava, atd., zafinancovali start podnikání a zůstala vám finanční rezerva pro nenadálé životní situace.
Rok 2024 má 252 pracovních dnů, počítejme 11 pracovních měsíců, jeden měsíc odečítám, předpokládám, že nechcete vypustit duši, vezmete si dovolenou a o Vánocích trochu zvolníte tempo.
252 : 11 = 23 pracovních dnů za měsíc a řekněme, že budete pracovat 6 hodin denně, tj. za měsíc plánujete odpracovat 138 hodin
80.000 : 138 = 580 Kč – to je základ hodinovky, ke kterému je potřeba přičíst rozpočtené pořizovací, fixní a variabilní náklady plus vaši marži neboli zisk.
A pak je třeba se ptát 👇👇👇
-
Na kolik hodin/výrobků mám fyzickou a mentální kapacitu
- Co unese trh? Kolik reálně můžu prodat hodin mé služby nebo kusů výrobků
- Je dostupná surovina/materiál a s jakou dodací lhůtou/v jakém množství
- Je na trhu dost zákazníků, jaká je jejich kupní síla je dostatečně velká poptávka po typu služby nebo výrobku, které nabízím
- Jak velká je konkurence
- Za kolik prodává konkurence
- Je moje konečná cena konkurenceschopná
- Je moje cena vyšší a proč – co je moje konkurenční výhoda, přidaná hodnota
- Mám časovou a mentální kapacitu pracovat 6 hodin denně, případně víc (nezapomeňte na neviditelnou práci)
Daně
Nezapomeňte na daně, jako živnostník platíte 15% daň z příjmu. Poraďte se s účetní (máte účetní, že ano, neříkejte, že žádnou neznáte), kdy je pro vás výhodná paušální daň, kdy uplatňovat paušální výdaje a kdy skutečné výdaje.
Pokud s daní budete počítat a odkládat si do rezervy peníze na její zaplacení, můžete být v březnu příštího roku mile překvapeni (termín pro podání daňového přiznání je 31.března kalendářního roku), na dani možná zaplatíte míň a z rezervy vám zbyde na něco pro radost. Je to rozhodně lepší, než utratit vše co vyděláte a mít v březnu zadek v kalupu a proklínat finanční úřad.
Nezapomeňte taky, že pokud by se u vás dveře netrhly a zákazníci se o vás nebo vaše výrobky prali, budete muset doplatit na sociálním a zdravotním pojištění podle výše skutečných příjmů.
Rozhodně se nebojte „si to spočítat“. Cena není vytesaná do kamene a je možné s ní experimentovat podle toho, jak se chová trh. Ale prodávat pod náklady je blbost a snažit se prorazit na trhu nesmyslně nízkou cenou je taky blbost. . A hlavně nezapomeňte započítat všechny, ale fakt všechny své náklady. Hodně štěstí a spokojených zákazníků.
Plánujete start byznysu nebo už jste o kus dál a říkáte si, že probrat to s byznys mentorem by bylo fajn?
Napište mi, spojíme se na chvíli zdarma na zoomu a pokud si navzájem sedneme, domluvíme se na byznys mentoringu.