Letní seriál 3 – Jak podnikat, Začínáme krok za krokem

Byznysplán na jednu stránku už máme z Kapitoly 2 seriálu Jak podnikat, teď můžeme rozjet byznys krok za krokem. V některých chytrých knihách se dočtete, že při startu podnikání je potřeba nejdříve vymyslet vizi a misi.  

Na misi bych se v tuhle chvíli vykašlala, ale vize se hodí. Proč to děláte, kam jdete a jak tam dojdete.

Seneca prý kdysi řekl „Pokud nevím, kam má loď pluje, těžko mohu napnout plachty“.

Už v minulém článku jsem psala o myšlenkových mapách, nakreslete si svou vizi jako myšlenkovou mapu a klidně použijte jednoduchý vzorec

❓ PROČ TO DĚLÁM
Jasně, abych vydělal(a) peníze, ale proč ještě, chci pomoct zákazníkům, chci změnit svět, chci být sám(sama) sobě šéfem, chci mít víc volného času, chci někomu dokázat, že to zvládnu _______ (dosaďte si komu to potřebujete dokázat, ale nejlepší je sami sobě)…

❓ JAK BUDE MŮJ BYZNYS (ŽIVNOST) VYPADAT ZA ROK, ZA DVA… NEBOLI MOJE CÍLE
Buďte realisti a neplánujte za rok vstup na burzu, ale na druhou stranu nebuďte přizdisráči. Nechcete podnikat, abyste seděli v závětří, ale chcete do toho šlápnout. Takže – kde budete za rok, budete mít web, produkt a první platící zákazníky nebo budete mít květinářství na hlavní třídě a pár pravidelných firemních zákazníků, co potřebujou každý pondělí čerstvý kytky…?

Můžete si pomoct metodou SMART
Cíl by měl být

– specifický – přeloženo konkrétní

– měřitelný – jak zjistíte, jestli jste cíl splnili

A – akceptovatelný – přijatelnýn pro vás i okolí

R – reálný – nevyžaduje nadpřirozené schopnosti nebo
výhru v loterii

T – termínovaný – měl by mít nějaké datum, do kdy ho
splníte

Aby se vám líp přemýšlelo, tady je pár příkladů

Špatně nastavený cíl
Chci vydělat milion chovem křečků
Dobře nastavený cíl
Chci vydělat jeden milion do 31.12. 2026, tak, že založím web s online poradenstvím pro chov křečků, kde budu zároveň prodávat doplňky a hračky pro křečky. Založím zároveň komunity chovatelů křečků, pro kterou budu pořádat webináře a další placené akce.

Špatně nastavený cíl
Chci zhubnout
Dobře nastavený cíl
Chci zhubnout 20 kilo do 15. dubna 2025. Ode dneška budu každý den chodit pěšky do kanceláře, dvakrát týdně budu chodit na hodinu aerobiku a chleba budu jíst jen dva dny v týdnu – ve středu a v neděli.

❓ CO SE MUSÍ STÁT, ABY TO TAK BYLO
Kromě vize a snění o byznysu musíte taky trochu úřadovat, založit živnost nebo ESERÓČKO (s.r.o.), záleží na vás, ale úspěšní můžete být v obou případech.

❓ CO SE NESMÍ STÁT, ABY TO TAK NEBYLO 
To že nesmíte být lenoch a odkládat všechno na zítra je jasný, ale někdy se dějou věci, které neovlivníme, i kdybychom se rozkrájeli. Přišel covid, svět se zastavil a nikdo s tím nic nenadělal. Zamyslete se, co by mohlo váš byznys ohrozit a co proti tomu můžete udělat. Nicméně nemyslím tím, že vůbec nic nerozjedete, protože se určitě něco stane.

Klidně se vraťte ke Kapitole 2 Byznys na jednu stránku, kde je základních 6 otázek byznysplánu.

ŽIVNOSTNÍK NEBO JEDNATEL?

Už víte, jestli budete OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) neboli živnostník nebo založíte s.r.o.? Nicméně podnikat jako živnostník je úplně v pořádku, ne každý chce být startupista a ruku na srdce, řada rádoby startupistů podniká jako živnostníci, jen to nechtějí přiznat. Abyste se mohli lépe rozhodnout, tady je pár základních rozdílů mezi živností a společností s ručením omezeným (s.r.o.)

Jak o sobě dát světu vědět

Musíte dát světu vědět, že jste tady a nabízíte zákazníkům váš produkt nebo službu. Kdo nemá web, jako by nebyl. Nicméně není nutné utrácet na začátku za web majlant. Jak se bude jmenovat váš byznys víte, zjistěte si, zda je volná doména. Pokud ano, je to dobrá zpráva. Kupte si doménu, přikupte webhosting, aby měl váš web „kde bydlet“ a mohli jste mít profesionální emailovou adresu s koncovkou vaší domény. Věřte, že mailová adresa beruška@seznam.cz neotvírá dveře do světa byznysu. Nejste si jisti, jak to všechno s webem zvládnete, mrkněte třeba na tenhle článek

A jdeme na obsah webu, držela bych se pravidla „míň je víc“. Ať se v tom zákazník neztratí.

Pište jednoduše, pište jako člověk, pište tak, jako když si povídáte s kamarády (pokud neprodáváte něco tak pekelně vážnýho, že jste si o tom s kamarády v životě nepovídali).

Zamyslete se nad tím, co lidi potřebují a proč, protože chtějí, aby se něco stalo, něco se změnilo, bylo jim dobře, cítili se líp, důležitější, chytřejší, měli větší šanci získat práci. Prostě, zamyslete se nad tím, co budou mít z toho, že u vás nakoupí. A řekněte jim to, hezky, lidsky, nepřehánějte, ale buďte optimisti.

Nevím, kdo radí výrobcům jogurtů s reklamou, ale vždycky mě namíchne, když otevřu kelímek jogurtu a tam jsou tři unavený zavařený jahody, ale v reklamě je jogurt napěchovanej čerstvým ovocem. Jedna velká lež. Tak takhle ne, fabrika na jogurty si to může (i když by neměla) dovolit, ale vy jste malý, ale poctivý podnikatel, tak lidem nelžete.

Nabízíte službu sekání trávníků? A co to napsat na web třeba takhle:

„Až se vrátíte z ryb, kavárny nebo od rybníka, váš trávník už bude posekaný.“

Co říkáte zákazníkovi? Že se nemusí trápit výčitkama v kavárně nebo na rybách, protože měl radši místo zábavy sekat trávník. Až mu budete trávník sekat vy, užije si leháro a ještě může machrovat posekaným trávníkem. Dali jste mu tři věci – skvělej relax, nulový výčitky a pocit zodpovědného zahradníka.

Co dát na web

🔸 co prodáváte
🔸 co váš produkt nebo služba řeší
🔸 jak si to zákazník může koupit
🔸 hodí se přihodit užitečné tipy a informace, třeba na blogu

3 zabijáky na webu

🔸 vítáme vás na našem webu – pozůstatek z webové prehistorie, weboví vítači už dnes nefrčí
🔸 jsme mladý dynamický tým – i kdyby vám bylo 90 let, zákazníkovi je to jedno, pokud nabízíte to, co potřebuje a dokážete to doručit
🔸 snažíme se poskytovat kvalitní služby – že se snažíte je fajn, ale kvalitní služby jsou samozřejmostí

Sociální sítě

Sociální sítě jsou skvělý nástroj marketingu, jen jich je čím dál víc. Nepanikařte, nemusíte být všude. Víte, kdo je váš zákazník, co ho baví a na jaké sociální síti se pohybuje. Můžete být na Facebooku, Instagramu, Linkedinu, Twitteru, nebo na TikToku. Pozorujte, co lidi píší, přihlaste se do FB skupin, sledujte ty, co vás inspirují, komentujte a sbírejte nápady. A hlavně se nebojte, mnohokrát jsem sdílela jeden příspěvek omylem dvakrát, fotku hlavou vzhůru, nebo post ve špatném rozměru a kupodivu stále žiju a Instagram mi ještě nikdo nevypnul.

🔸 postujte, když máte co říct, postovat za každou cenu se nevyplatí, lidi to poznaj
🔸 udělejte si jednoduchý publikační kalendář – kdy budete co postovat, ve většině sítí můžete příspěvky naplánovat
(IG,   FB i Linkedin)
🔸 neprodávejte hned a v každém postu
🔸 buďte na těch sítích, kde je vám (a vašim zákazníkům) dobře

Nebuďte sami sobě právníkem

Pokud podepisujete smlouvu, ať nájemní, dodavatelskou, nebo třeba smlouvu s vaším společníkem, přimlouvám se, nestahovat si smlouvy z internetu a nebýt sám sobě právníkem. Smlouvy čtěte pečlivě i ty části psané drobným písmem. A pokud vám někdo tvrdí, že musíte podepsat hned, dejte nohy na ramena.

Teď už jen otevřít váš bankovní účet pro podnikání, zaregistrovat se jako plátce daně z příjmu a zjistit, zda musíte platit sociální a zdravotní pojištění – užitečné informace najdete na FAKTUROID.CZ

Snad jen poslední věc a základ podnikatelského úřadování máme za sebou. Zvažte, zda vaše podnikání potřebuje pojištění, je to náklad a na začátku podnikání obracíme každou korunu, ale přesto, pojištění bych nepodcenila.

Konec úřadu, vzhůru do byznysu

Na začátku podnikání jsme na všechno sami, obzvlášť na začátku malého podnikání. Jsou chvíle, kdy se v množství úkolů ztrácíme – „co teď a co potom a jde to všechno vůbec zvládnout? Hodí se pár praktických tipů

🔸 k velkým cílům po malých krocích – velký úkol si rozdělte na menší kroky a každý z nich dotáhněte
🔸 nezačínejte žádný úkol dvakrát, prostě začněte a dokončete to, jinak je to dost „votrava“ a trvá to dvakrát tak dlouho
🔸 dejte si na splnění úkolu časový limit – nastavte si budíka, trochu toho tlaku unesete, a nebudete brouzdat jen tak
po internetu
🔸 řekněte si, co konkrétního bude výsledkem vaší práce, je rozdíl mezi „dělám“ a „udělám“, protože dělat můžete celý den
a kde nic tu nic
🔸 dávejte si konkrétní cíle – „teď budu celé dopoledne dělat na svém byznysu“ nebo „dneska dopoledne naplánuju
posty na sociální sítě na příští týden a napíšu článek na blog“ – konkrétní výsledek, dobrý pocit.

 

Přeju vám, ať vám jde podnikání od ruky a nezapomeňte po malých krocích k velkým cílům.


A kdybyste přece jen měli obavy, zkuste napsat dopis vlastnímu strachu. Já už taky jeden napsala.