Jak se stát virtuální asistentkou

V poslední době jsem dostala několik dotazů, co si myslím o rozjezdu podnikání jako virtuální asistentka/asistent. A tak jsem shrnula pár, doufám užitečných tipů. Kdysi jsem totiž podobnou službu provozovala, i když tenkrát se to jmenovalo „personal concierge“. a byla to  jízda. můžete si o tom přečíst v mé knížce Z deníku investorky na straně 33.

Téměř stejně důležitou  vlastností virtuální asistentky (ale i asistenta) je odolnost vůči stresu. Dá se totiž předpokládat, že zákazník na vás přehodí věci a úkoly, které sám dělat nechce, případně je měl už dávno udělat a včera bylo pozdě. Hodí se taky schopnost plnit nemožné na počkání, a zázraky do zítra.

Jsou ale i klienti „normální“, kteří prostě jen nemají čas a potřebují část své pracovní zátěže přehodit na někoho jiného. Služby virtuální asistentky (asistenta) může využívat například podnikatel bez sekretářky, menší advokátní kanceláře, realitní kanceláře, výrobní a technicky zaměřené firmy nebo firmy, které potřebují komunikovat se zahraničními klienty a obchodními partnery a jejich jazyková vybavenost není ideální.

Mimochodem, jestli se řídíte heslem „Slibem nezarmoutíš“, v tomhle oboru se na to vykašlete, klienti nesplněné sliby nemají rádi.

Co může například virtuální asistent(ka) dělat

  • Průzkum trhu
  • Správa databází a komunikace
  • CRM (customer relation management)*
  • Business development (sledování výběrových řízení, příprava nabídek, oslovování potenciálních obchodních partnerů a zákazníků)
  • Příprava prezentací, marketingových materiálů, grafické zpracování
  • Překlady a tlumočení
  • Správa sociálních sítí
  • Tvorba obsahu pro web a sociální sítě
  • Administrativa podnikatele nebo malé firmy (fakturace a sledování splatnosti)
  • Spravování diskusních fór a chatů
  • Nákupy a pochůzky (zjistěte si předem, co budete nakupovat)
  • Rezervace letenek, hotelů a restaurací (až to zase půjde)
  • Přesměrování hovorů na virtuální asistentku
  • Ale klidně taky různé technické služby a kontroly, certifikace a další věci, které vyžadují specifické znalosti a zkušenosti
  • …. a všechno, co můžete nabídnout pro úsporu času, růst byznysu a pohodlí klientů.

Co se hodí vědět, než rozjedete byznys virtuální  asistentky

Někdy si říkám, že o podnikání panují trochu naivní představy, o virtuální asistentce možná ještě víc. Není to byznys, kde byste měli ve 4 padla. Naopak, klienti budou volat a psát večer, nedej Bože v noci a obzvlášť rádi se ozývají o víkendu. To k tomu byznysu prostě patří. Málokdo si najímá virtuální asistentku, která pracuje od pondělí do pátku od 9 – 5. I když třeba budete mít kliku…

Rozhodněte se, jaké služby chcete poskytovat – z kanceláře nebo v terénu? Administrativa, byznys nebo pochůzky a nákupy? (pozor někteří klienti by mohli požadovat donášku brambor, tlustých knih, uhlí a podobně). Potřebujete (pojízdné) auto, o řidičáku ani nemluvě? Není potřeba poskytovat práce všeho druhu, nejste Brouk Pytlík a navíc byste z toho zešíleli, věřte mi vím o čem mluvím…

Kolik času jste nejen ochotní, ale i schopní klientům věnovat, rozjíždíte byznys na plno nebo jako vedlejší podnikání a přivýdělek. Obojí je možné, ale je potřeba tomu své podnikání přizpůsobit.

Kde vzít klienty

Teď víte, co musíte umět a co můžete nabídnout a teď kde vzít klienty?
Znáte 3F – family, friends and fools – neboli rodina, přátelé a blázni? Je to sice termín z „investičního ranku**, ale tady je klidně můžete využít taky. Řekněte o svém novém byznysu rodině a přátelům a blázny klidně vynechte. Nezapomeňte na bývalé nebo současné zaměstnavatele (pokud slíbíte, že nebudete svoje vedlejší podnikání provozovat v pracovní době – proč ne?). Podívejte se na servery, kde firmy inzerují pracovní místa. Oslovte firmy, které hledají asistentku nebo někoho na pozici, kterou byste zvládli levou zadní jako virtuální asistent(ka).

jak a kde o sobě dát vědět

Už víte, na jakého klienta cílíte, jaké služby poskytujete, takže hurá na web, a prosím fakt není nutné mít web za statisíce. V jednoduchosti je krása a virtuální asistence je služba profesionální, tudíž hýřit barvami na webu není nutné, nejste varietní umělci. Videoprůvodce podnikáním má kapitolu o tom, co psát na web a jak vzít zákazníka za ruku a provést ho pěkně po vašem webu tak, aby nakoupil.

Zvažte, na jakých sociálních sítích budete aktivní, přimlouvala bych se za Linkedin a pak už záleží, na koho ještě cílíte, Facebook nebo Instagram, mrkněte, kde váš typický klient je, jak se na sítích chová a jestli si stěžuje, že nestíhá, neumí a rád by, aby mu někdo pomohl a v čem. To je váš člověk!

Za kolik?

Rozmyslete si, jak budete své služby účtovat, doporučuju hodinovou sazbu v kombinaci se zvýhodněnými balíčky a nezapomeňte na prémiové služby, například mezi 20.00 a 8.00 je služba za příplatek +20% základní sazby, stejně tak v sobotu a v neděli nebo jen v neděli, záleží na vás.  Změnit svou cenovou politiku můžete vždycky. Účtovat můžete taky pevnou částku za projekt, ale v tom případě doporučuju dohodnout si přesně, co projekt obnáší, co se považuje za dokončený projekt a nezapomeňte na časovou rezervu alespoň 15%.  Klienti moc rádi přihazují „ještě takovou maličkost“ a vás ta maličkost stojí dvě hodiny navíc. A hlavně, až budete svou hodinovou nebo jinou sazbu počítat, nezapomeňte na náklady, úplně všechny náklady! Výpočet hodinové sazby krok za krokem, včetně nákladů, které je třeba započítat, najdete ve Videoprůvodci podnikáním.

A ještě pár tipů nakonec

Máte klienta, máte první úkol

  • nezapomeňte se ujistit, že vy i klient máte na mysli stejný úkol, stejné zadání a stejný termín
  • pokud chce klient službu, která je vám proti srsti, řekněte mu to, i s rizikem ztráty klienta, čím víc povolíte, tím víc to bude zkoušet – psát sloh za jeho děti fakt nemusíte
  • doporučuju si vést jednoduchý notes, kam si píšete, kdy, co a do kdy klient požaduje a kdy jste práci odevzdali/předali/splnili
  • nebuďte překvapeni, pokud klient požádá, abyste podepsali smlouvu o mlčenlivosti, podívejte se, co je definováno jako chráněné informace a na jak dlouho jste mlčenlivostí vázáni, rozhodně to není do konce vašich dní
  • dejte klientovi odhad doby, kterou na splnění úkolu budete potřebovat, vždycky si dejte rezervu, je rozhodně lepší říct, že vám průzkum trhu trval o půl hodiny méně, než lamentovat nad tím, že vám to trvalo o 3 hodiny déle, než jste si původně mysleli

Pro inspiraci uvádím pár zajímavých zahraničních odkazů, ty na českém trhu najdete určitě sami

ivaa.org (mezinárodní asociace virtuálních asistentek (asistentů)
Myreceptionist.com
Asksunday.com

Co to je CRM,  Mailchimp

* * F&F&F je termín, který se používá ve startupové investiční terminologii, znamená to, že na začátku podnikání jsou většinou ochotni investovat jen členové rodiny, kamarádi a blázni, kteří nápadu uvěří.

Hodně štěstí!