Letní seriál 5 – Jak podnikat, chytrý marketing nestojí peníze, ale čas

Přiznám se vám k jedné věci, placenou reklamu dělám velmi zřídka. Chápu, že je těžké se bez ní obejít, ale na začátku, kdy počítáme každou korunu, na placenou reklamu prostě nezbývají peníze. A pamatujte, nejlepší marketing a reklama je tváří v tvář zákazníkům. Protože sedět doma u počítače a počítat prokliky je fajn, ale od prokliku k nákupu vede dlouhá cesta.

Podle mého názoru „obsah“ je king

Obsah na webu, blogu a sociálních sítí je marketing, který vás nestojí peníze, stojí vás čas. Váš čas. Pokud budete postovat na sociální sítích věci, které lidi zajímají, baví, poučí, je velká šance, že si vás všimnou a řeknou si, co asi tahle nebo tenhle prodává, když je tak pekelně „vtipnej, užitečnej a zajímavej“.

Jasně, taky si říkám „co mám pořád na ty sítě dávat, o čem mám na svém blogu psát a kde hledat nápady a inspiraci?“ Jo a mám momenty, kdy moje línější JÁ prostě nepostuje nic, VŮBEC NIC. A žiju, není nutný se nervovat.

Dá to práci a chce to disciplínu. Hodí se notes nebo appky v telefonu (v iPhonu používám Poznámky a Deník) kam si píšu tipy, postřehy a myšlenky, které zachytím kolem sebe. Nezapomeňte, že nápady se mihnou a po pár vteřinách jsou pryč, co si zapíšete se neztratí. To platí i o notesu a tužce vedle postele. Občas sice těžko přečtete, co jste si hned po probuzení napsali, ale pište velkým tiskacím písmem a zvládnete to.

Co teda pořád postovat?

Na co se vás lidé ptají, co se děje ve vašem oboru, co zajímavého můžete sdílet, v čem můžete poradit. Naučte své fanoušky a potenciální zákazníky chodit k vám na web a na sítě pro informace, tipy a inspiraci. Pořádáte kurzy háčkování? Ukažte lidem jak na to, natočte video, jak háčkujete svetr pro svého jezevčíka, jakým háčkem, z jaké příze a kde jste ji koupili. Sdílejte další vychytávky o pletení svetrů pro domácí mazlíčky. Možná si teď povzdychnete a říkáte si “a jak mám asi natočit video?“ Jednoduše, na mobil. Bude to autentický a ukážete lidem, jak vzniká něco pod vašima rukama. Lidi chtějí vidět lidi a nakupovat od lidí.

Není rozhodně potřeba být na všech sítích, zešíleli byste. Určitě víte, kdo je váš zákazník, co ho zajímá, jak komunikuje, na jaké síti se pohybuje. Informace jsou palivem byznysu, a tak se hodí i trochu statistiky, třeba od AMI Digital Index 2024 https://amidigital.cz/pruzkum-index/ Zjistíte, která síť nebo sítě, je ta pravá pro vaše podnikání a na které síti jsou vaši budoucí zákazníci.

Ještě jedna opomíjená síť – Pinterest. Hledáme tam recepty, outfity, účesy, interiéry. Ale kupodivu, Pinterest je výkonný internetový vyhledávač, tak si tam založte účet a postujte i tam. Jsem tam taky, ale nepřeháním to 😀

Jako bych vás slyšela. A kdy to mám všechno dělat? Jsem jedna osoba a nemám „celej den“ jen na sociální sítě.

Recyklujte obsah, který vytvoříte.

Napsali jste článek na blog?
Vyberte z něj nejdůležitější/nejzajímavější body a vytvořte post na FB
Udělejte z něj na Instagramu infografiku – pomůže vám Canva. Není to nic složitého, ale může se vám hodit FB skupina Canva grafika lehce , stačí požádat o členství v této soukromé skupině. Dozvíte se tam řadu tipů a návodů.

Prodejní trychtýř: Kudy jde zákazník k vám do obchodu (k podkladně)

Prodejní trychtýř má pár důležitých fází

Objevit – člověk na vás náhodně narazí na sociální síti, na webu, blogu nebo na večírku
Zaujmout – vaše info nebo nabídka nebo vy sami ho zaujmete
Vyzkoušet – nezná vás, ale láká ho vaše nabídka, nechce chodit do rizika, hledá jak vás otestovat
Nakoupit – otestoval(a), je spokojen a je ochoten dát vám šanci a nakoupí
Vrátit se – je spokojen(a), stane se vaším stálým zákazníkem
Doporučit – je nadšen a doporučí vás svým známým, napíše vám referenci

Touchpointy: Místa, kde na vás budoucí zákazník natrefí

  • Webové stránky: Vstupní stránka, blogy, popisy produktů, recenze.
  • Sociální média: Posty, příběhy, reelsy, komentáře a odpovědi na dotazy.
  • Email marketing: Newslettery, automatizované odpovědi, personalizované nabídky.
  • Fyzické interakce: Osobní setkání, stánky na veletrzích, showroomy.
  • Reklama: Online reklamy, billboardy, tištěné inzeráty.
Pokud vládnete anglicky, poslechněte si epizodu #620 podcastu Online Marketing Made Easy od Amy Porterfield. Mimochodem kvůli tomuhle podcastu stojí za to se naučit angličtinu, je našlapanej informacema, tipy a návody.

Networking je mocný marketingový nástroj

Je to nejméně oblíbená činnost většiny lidí, kromě psychopatů, kteří mají práh bolesti někde úplně jinde než my ostatní. Ale podnikání je o kontaktech a ty bez networkingu prostě nezískáte.

Networking znamená, že přijdete na akci a tam oslovovujete úplně cizí lidi, které jste v životě neviděli. Přitom předstíráte, že vás to děsně baví. Ovšem, když už tam jste, je dobré se těch lidí zeptat, co dělají, co řeší a více naslouchat než mluvit. Většina lidí přijde na networkingové akce po práci, a poslední, co by chtěli hned poslouchat je, že vaše účetní služby, daňové poradenství, vaše 3D dorty nebo háčkované svetry pro jezevčíky jsou ty nejlepší a nejde bez nich žít. Za chvíli byste stáli v koutě sami a nikdo by se s vámi nebavil.

Chcete návod na networking? Přečtěte si tenhle můj článek.

PR v začátcích podnikání

PR bez peněz je nejspíš nejtěžší disciplína, zvláště nyní, kdy média bojují o příjmy z reklamy. Nicméně i tady se vyplatí přemýšlet kreativně a držet se pár pravidel. Může a nemusí se to povést, ale vycházejte z toho, že i noviny a časopisy potřebují svým čtenářům přinášet zajímavá témata a informace.

  • Nepište tiskové zprávy typu – náš produkt je jedinečný a naším cílem je spokojený zákazník.
  • Zkuste napsat něco zajímavého a jinak. V naší restauraci si můžete každý čtvrtek uvařit sami. V našem butiku vám ušijeme smoking přes noc. Prostě buďte jiní, a hlavně ne nudní
  • Nepište šéfredaktorovi, ani editorovi, nemají (prý) vůbec čas
  • Pište redaktorovi, který se věnuje vašemu oboru
  • Mailové adresy jsou často uvedeny pod článkem dotyčného redaktora nebo na webu
  • Oslovte regionální redakce a zkuste štěstí tam. V každém regionu vychází deníky, je tam regionální rozhlas a většinou i regionální televize. Zkuste to. Nic horšího, než, že vám nikdo neodpoví, se stát nemůže. A to přežijete.

Marketing na startu podnikání je o kreativitě, perfektní znalosti cílového zákazníka a odvaze jít někdy proti proudu a vybočit z řady. Pak budete vidět a máte-li navíc zajímavý produkt nebo službu, je velká šance, že u vás zákazníci nakoupí. Jo a mimochodem, je to taky o pravidelnosti a s tou mám teda já zrovna problém, ale dělám, co můžu :), jsme lidi, nejsme roboti, nezapomeňte. Tak ať vám to jde od ruky.