📄 💰 KAPITOLA 2 – BYZNYSPLÁN NA „Á ČTYŘKU“
Víte jak dlouhý má být byznysplán a co v něm má být napsáno. 50 stránek nebo radši 100? Tištěný, psaný rukou, svázaný jako kniha? A co se v byznysplánu píše? Navíc byznysplán bude žít s vámi a vaším podnikáním, tudíž ho můžete a dokonce musíte měnit podle toho, jak roste váš byznys, mění se trh, nálady zákazníků a tím i vaše byznys strategie.
Začněte jednoduše a pište podle toho, co se děje na trhu a co chtějí zákazníci. Je dobré vědět, že to, co zákazník opravdu potřebuje si obvykle taky koupí. Znáte to „must have“ a „nice to have“ není to samé.
Ale hlavně na nic nečekejte.
Nikdy není pozdě a nic není nemožné.
Jste připraveni? Pohodlně se usaďte, začínáme se šesti základními kameny:
1. CO prodávám ** Jasně, stručně a srozumitelně.
2. KOMU to prodám ** Kdo je ten, který si řekne „to chci, to potřebuju, to se mi líbí, to mi pomůže“?
3. PROČ si to někdo koupí ** Protože z toho něco bude mít – řešení, užitek, úsporu času, radost…
4. ZA KOLIK BUDETE PRODÁVAT ** Abyste neprodělali kalhoty a nedělali charitu.
5. KUDY NA TRH ** Kde budete prodávat a jak se o vás lidi dozví.
6. S KÝM ** Půjdete do podnikání sami, s kamarádkou nebo partnerem? 👇👇👇
Parťák do nepohody a byznysu nečeká na každém rohu, najít správného nebo správnou je výhra a do určité míry se jedná o světce s technologickým know-how, vysokou mírou důvěryhodnosti, finančním fištrónem, přirozeným šarmem, je psychicky stabilní, kreativní – a takových je na světě asi 7.
Určitě víte, že v každém byznysu by měl být vizionář a dotahovač. Z toho plyne, že se musíte poohlédnout po někom, kdo umí to, co vy ne a má vlastnosti, které vám do vínku nikdo nedal. Jste cholerik? Hledejte flegmatika. Představa promluvy na veřejnosti je pro vás noční můrou, hledejte exhibicionistu. Jste tak trochu hnidopich a perfekcionista, hledejte někoho, kdo umí prodat dvě levé boty bez tkaniček. Prostě hledejte ideálního parťáka, s kterým to zvládnete, ať prší nebo svítí slunce.
Chcete vědět víc o tom, jak si vybrat parťáka do podnikání? Přečtěte si celý článek a užitečné tipy.
🤔 Co teda do toho byznysplánu napsat?
CO PRODÁVÁM?
Víte, co chcete prodávat? Snažte se to shrnout do dvou až tří vět. Zákazník není jasnovidec a musí mu být hned jasné, co nabízíte a co z toho bude mít. Prozkoumejte trh a vašeho zákazníka. Vytvořte si konkrétní personu, zjistěte, kdo to je, jak se chová, jak se rozhoduje o nákupu, jaký má životní styl, kolik má peněz, jaké využívá jiné varianty toho, co mu nabízíte a proč (konkurence) a co mu nabízíte jinak, lépe, rychleji, pohodlněji… (konkurenční výhoda) apod. Ujistěte se, že pro váš produkt nebo službu je na trhu poptávka. Ale hlavně nezapomeňte na jednu věc, zákazník se vždycky ptá „A co z toho budu mít?“
Základem je
🔸 jasně pojmenovat problém nebo potřebu zákazníka,
🔸 stručně popsat vaše řešení
🔸 jednoduchý způsob, jak může zákazník nakoupit
PROČ SI TO LIDI KOUPÍ
Proč u vás zákazník nakoupí? Protože máte něco, co potřebuje, po čem touží, co mu usnadní život, ušetří čas nebo peníze, nebo například zvýší sociální status (bude vypadat bohatší – to pro případ, že prodáváte například Ferrari, brilianty nebo drahé kabelky). A protože mu to jasně a bez zbytečných řečí řeknete. Inspirujte se Simonem Sinekem a jeho knihou „PROČ“, kde popisuje, jak firmy jako Apple dokázaly zákazníky přesvědčit o svém „proč“. Jak Apple přiměl lidi stát fronty na nové modely iPhonu? Apple zákazníky přesvědčil, že iPhone je životní styl, náležitost ke komunitě, co miluje technologie, inovace a design.
Apple kdysi svým zákazníkům nabídl iPod s heslem „dáme vám tisíc písniček do kapsy“ – jednoduché, ale geniální.
Zdroj: Medium
ZA KOLIK
Stanovení správné ceny je základ. Znáte své náklady včetně ceny vlastní práce? Víte, kolik potřebujete měsíčně vydělat peněz? Je na trhu dostatek zákazníků, aby byla vaše cena realistická? Věřte selskému rozumu a zohledněte tyto zásady:
🔸 Dejte si do kupy své osobní finance – jaká je vaše rodinná finanční situace
🔸 Kolik peněz můžete dát do startu svého podnikání
🔸 Jak velkou máte finanční rezervu na neočekávané osobní výdaje
🔸 Jak dlouho vydržíte svoje podnikání „dotovat“, než přijdou platící zákazníci
🔸 Kolik musíte prodat, abyste pokryli náklady a vytvořili zisk
V mém kurzu Peníze pod kontrolou jsem shrnula základní pravidla pro řízení osobních financí a k tomu užitečné tipy, které se hodí i při startu podnikání.
Kolik peněz měsíčně potřebuju, jaký mám „jistý“ měsíční příjem, jakou mám rezervu a jak si ji vytvořit.
Prostě jak mít svoje peníze pod kontrolou a další tipy, třeba:
- Jak si spočítat, kolik peněz si můžeme zodpovědně půjčit a od koho
- Že pojistit si můžete psa, zlato v hrdle i vlastní blbost ale, že tím to nekončí
- Něco i investicích, protože kdo šetří už dneska nemá za tři a kdo investuje neprohloupí
- Čtyři tipy na pohodový důchod
- Co dělat, když se zrovna finančně nedaří.
- K tomu všemu přidám své osobní zkušenosti a tipy, kde hledat inspiraci a kam jít pro další informace.
JAK NA TRH
Máte produkt nebo službu a už víte, jak si stojíte finančně. Je čas zjistit, jak se dostanete na trh a jak dáte lidem vědět o svém byznysu.
A teď kde budete prodávat? V e-shopu nebo v kamenné prodejně, na sociálních sítích nebo příležitostně na trhu. Na začátku podnikání, kdy si chcete otestovat co zákazníci říkají na vaše zboží, můžete jít i cestou tzv. pop-up shopu – kdy si pronajmete například na jeden den nebo půl dne prostor třeba ve vaší oblíbené kavárně, knihovně, galerii a dáte lidem vědět, že v úterý od 10 – 17 hodin budete nabízet své úžasné marmelády, ručně vyráběné šperky, vánoční věnce, nebo budete pořádat kurz malování pro nemalíře. Není lepší cesty, jak se dozvědět, jestli je váš produkt nebo služba přesně to, co zákazníci chtějí.
A víte, jak dáte lidem vědět, že u vás můžou nakoupit? Na startu podnikání nemá nikdo bezedný marketingový rozpočet. O to víc je potřeba popustit uzdu fantazii a probudit v sobě své kreativní já. Web je samozřejmostí, ale není nutné mít web za statisíce, na začátku můžete využít služby jako je Webnode, Wix nebo WordPress. Sociální sítě vyberte podle toho, na jakou skupinu zákazníků cílíte, Facebook, Instagram, Youtube nebo Linkedin? Rozhodně nemusíte být všude. A pamatujte, že obsah je king a dobrý obsah může být mnohdy účinnější než placená reklama. Sdílejte na svém webu a sociálních sítích kvalitní informace, návody, užitečné fotky nebo videa. Ukažte, že svému oboru rozumíte a respektujte pravidlo obsahového marketingu – „dávej, dávej, dávej a pak teprve prodávej“.
S KÝM TO ROZJEDU
Kdo bude váš parťák? Na startu podnikání panuje obvykle nadšení. Ovšem špatným výběrem společníka se může nadšení proměnit v peklo, z kterého je těžká cesta ven. Proto bych se dvakrát rozmyslela, s kým podnikání rozjedu. Není nic horšího než parťák, který vás brzdí v každém vašem nápadu a sám nápady nemá. Ať člověk chce nebo ne, byznys je o riziku, a občas je potřeba do rizika jít. Pokud vám vaše polovička v podnikání každou příležitost zamítne, buď ji nebo jeho brzy uškrtíte nebo se na podnikání vykašlete a přijdete o čas, energii a peníze.
Kromě společníků ve firmě se hodí poohlédnout i po partnerech, s kterými můžete spolupracovat. Hledejte synergie – neboli produkty nebo služby, které se s těmi vašimi dobře doplňují. Pořádáte malířské kurzy? Domluvte se s prodejnou výtvarných potřeb – vy můžete nabízet malířské štětce, barvy a stojany, prodejna zase vaše kurzy. Prostě sledujte trh, konkurenci, trendy, ať víte, co se děje a žádná příležitost ke spolupráci vám neunikne.
Ať vám jde byznysplán od ruky a kdybyste potřebovali s něčím píchnout, 📧 napište a potkáme se.