3 pilíře mého investičního portfolia

Žijeme ve světě tlaku na výkon, ve světě, kde peníze jsou hlavním ukazatelem našeho úspěchu a domnělé životní radosti. Stejně tak jsme obklopeni světem finančních investic a investičních doporučení. Kdo neinvestuje, jako by nebyl. Akcie, podílové fondy, dluhopisy, ETF, volatilní kapitálové trhy – nakládání s osobními financemi, vytváření rezerv, diverzifikace portfolia. Je skvělé mít diverzifikovanou investiční strategii, ale nezapomínejme na aktiva, která by v našem portfoliu neměla chybět. My sami neboli Já a naše nefinanční investice. 

Svět kolem nás ubíhá závratnou rychlostí, nevídané změny sledujeme v přímém přenosu. V této době, víc než kdy jindy, je důležité zaměřit se na nás samotné. Jsme naším nejhodnotnějším aktivem, do kterého bychom měli dlouhodobě investovat, zodpovědně ho spravovat a hledat cesty, jak zvyšovat jeho hodnotu.

Obvyklé rady doporučují zdravý životní styl, dostatek spánku, vybalancovaný pracovní a osobní život. Ano, ale bez správně „zainvestované“ osobnosti se nám nebude klidně spát a balanc mezi prací a osobním životem se nám zdaleka vyhne.

Naše osobní investice je potřeba diverzifikovat, stejně tak jako ty finanční. Celoživotní vzdělávání, výchova našich dětí, mezilidské vztahy, zbavení se toxických lidí v našem okolí, a naopak obklopení se inspirativními lidmi (míra inspirativnosti nemusí být přímo úměrná výši společenského postavení a bankovního konta), prožívání přítomného okamžiku, schopnost všímat si malých radostí v životě.

Doby, kdy maturitním vysvědčením nebo diplomem skončila životní etapa vzdělávání jsou nenávratně pryč. To, že se profesně a odborně neustále vzděláváme je zřejmé. Vidím celoživotní vzdělávání, nebo spíš celostní vzdělávání, jako otevřené okno do světa, jako schopnost třídit informace, pracovat s nimi, spojovat souvislosti a hledat zdroje a lidi, kteří nám život zpestřují, inspirují nás a spoluvytváří náš vnitřní svět.

V dnešní době lze vybudovat svou vlastní virtuální univerzitu, zaměřit se na to, co nás těší, zajímá a co nás obohacuje. Je to cesta k vyšší empatii, schopnosti respektovat odlišné názory a chápat druhé, i to je investice do naší lepší psychické pohody.

Dalším cenným aktivem v nefinančním portfoliu jsou děti. Možná vás trochu zaráží, že o dětech mluvím jako o aktivu. Může to být jedna z našich nejlepších životních investic s nejvyšší mírou návratnosti. Záleží jen na nás. To, co do dětí dáme a nemám na mysli jen kvalitní vzdělání, se nám mnohonásobně vrátí v podobě radosti, zdravé pýchy a ruku na srdce, možná i našeho spokojeného stáří. Děti, které nás mají rády, protože jsme je vždycky brali jako parťáky, děti, které měly místo v rodinné radě, ptali jsme se na jejich názor, nám to ve stáří oplatí. Může to být jeden z velmi hodnotných pilířů našeho důchodového zabezpečení. Takové děti nás s nejvyšší pravděpodobností nenechají osamocené na pospas stáří.

Alfred Courmes, Peggy Guggenheim (1926)

A posledním pilířem v mém nefinančním portfoliu je umění.

Málokdo si může dopřát Picassa či Modiglianiho v obývacím pokoji. A přesto je možné obklopit se uměním. Možností, kde získat umělecká díla pro radost, a nikoliv jen pro budování investiční umělecké sbírky je na trhu dost. Stačí zapátrat mezi galeriemi (často mimo největší města), které podporují mladé umělce (YoungRealArt), propojit se s výtvarnými školami. Kdo chce a hledá, ten najde. A je v tom i určitá míra adrenalinu. Může se stát, že ve svém pátrání najdete budoucí drahokam a z umění pro radost se stane hodnotná investice. Kdybychom neměli osvícené mecenáše, o mnohých dnes vysoce ceněných umělcích bychom se možná nikdy nedozvěděli. Bez Medy Mládkové bychom neobjevili Františka Kupku, bez Peggy Guggenheim by to měl o mnoho těžší Vasilij Kandinski, Jason Pollock nebo Marc Chagal. Byly to v investice do krásy v kombinaci s dobrou intuicí.

Všechny tyto investice do nás samotných mají jeden společný cíl – říkám tomu „hlava v pohodě“. Rozhodně nechci tvrdit, že život bez finančních investic v prostotě a chudobě je ta nejlepší varianta. Ale stejně jako svět kolem nás, ani investice nejsou černobílé. Je to kombinace financí a cesty, jak mít kolem sebe lidi, s kterými se cítíme dobře, jak se obklopovat krásou a žít přítomným okamžikem. Radost, krása a vřelé lidské vztahy jsou hodnotnou součástí našeho portfolia, mají vysokou emoční likviditu a vyznačují se nízkou volatilitou.

Chci podnikat, ale nevím kde začít, potřebuji to probrat.

Mám byznys, ale nějak se to zaseklo, potřebuji pohled „zvenku“.

Hledám investora pro svůj startup, ale netuším, jak se investor hledá.

Objednejte si konzultaci, co vás posune dál.
Vyberte si termín.

Margareta Křížová

 

Margareta Křížová