Nezačnu, dokud to nebude perfektní

Tenhle post píšu pro všechny, kteří pořád čekají až TO bude perfektní a dřív prostě nezačnou, nic nerozjedou, i kdyby čert na koze jezdil.

Takže, jestli jste perfektní a dokonalí, máte to všechno nalajnované, tak tenhle post pro vás asi není a nemusíte číst dál (ale klidně můžete 🙂 )

Nevím, jestli patříte k perfekcionalistům. Tuníte, pipláte, musíte to ještě učesat, dotáhnout k naprosté bezchybnosti, ať už je TO cokoliv.

Já ne. Podle mě nemusí být všechno naprosto dokonalé. Protože ruku na srdce, každý máme ve svém okolí paní dokonalou nebo pana perfektního a občas nám lezou na nervy. Znala jsem jednu takovou a bylo to děsný. Byla sice dokonalá, ale nebylo s ní k vydržení a navíc jsem si vedle ní vždycky připadala jako naprostý lůzr.

Řada lidí, které potkávám čeká s rozjezdem podnikání, až bude všechno naprosto a úplně dokonalé. Čekání na dokonalost je tak trochu výmluva a choulení se do komfortzóny. Tušíte totiž, že než se vám podaří udělat web, jako má Marie Kondo (to je ta, co pořád uklízí) nebo natočit videa jako Marie Forleo bude to trvat dlouho, ne-li věčně. Takže zatím klídeček, žádnej spěch s nějakým ostrým startem.

Rozhodně nikomu nedoporučuju, aby nabízel polovičaté věci. Jestli nabízíte zahradnické práce, těžko můžete u zákazníka na zahradě vysvětlovat, že nemáte vlastní sekačku, hrábě ani motyku, protože ještě nemáte perfektní vybavení, ale prostě jste se do toho pustili.

Vy víte, co myslím. “Čekám až to budu mít perfektně připravené.” zní líp než “Mám strach konečně začít.”

Navíc v začátcích člověk prožívá pocity jako na houpačce. Jeden den jste v euforii a vidíte v živých barvách, jak se to rozjede, jak se lidi hrnou k vám do obchodu, kavárny, e-shopu, prostě vám trhají ruce, ať už prodáváte cokoliv. A na druhý den se probudíte s pocity zmaru a bezmoci, protože všichni dělají totéž co vy, co když to nevyjde, proč by někdo měl nakupovat zrovna u vás. Navíc ani nevíte, kde začít, tak proč byste někam psali, volali nebo dokonce někam chodili, když se s vámi stejně nebudou bavit, neodepíšou, protože kdo jste vy? Úplně malinkatej začínající podnikatel, a s těma se nikdo z těch velkejch a důležitejch nebaví.

A jak to víte?

Už jste to zkusili?

Nezkusili?

Tak to udělejte.

Protože co nejhoršího se může stát?

Že se s váma fakt nebudou bavit, ale možná taky jo.

Moje videostudio :))))

P.S. Mimochodem, taky jsem takhle čekala na to, až se naučím točit perfektní videa a stane se ze mě úžasná youtuberka. Až mě to čekání přestalo bavit, navíc léta běží a stát se youtuberkou v sedmdesáti není zas taková paráda. Takže jsem si koupila mikrofon a natočila první video na mobil postavený doma na štaflích. Střihání videa mi teda zatím fakt nejde (nechápu proč je to tak děsně složitý), ale učím se. Moje video má k dokonalosti hodně daleko, ale baví mě to.

A ještě jedno P.S. Až budete zase obdivovat perfektní weby, youtube kanály a výrobky vašich nedostižných vzorů, podívejte se na jejich začátky, je to poučné. Pro příklad je dobré se podívat na první videa úžasné Marie Forleo – v nátělníku na gauči a její videa současná. Každý prostě nějak začínal.

Tak hezký „skoro perfektní“ víkend.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

3 komentáře: „Nezačnu, dokud to nebude perfektní

  1. Pingback: Nezačnu, dokud to nebude perfektní – RSS ze světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s