Parťák do byznysu, ráj nebo noční můra

pixabay.com

pixabay.com

Jsem optimista, fakt, jako opravdu velký optimista.
Poslední dobou mi v mailu přistálo pár dotazů, jestli jít do byznysu sám(sama) nebo s parťákem a jestli je 50/50 opravdu tak děsná věc. Jedna kapitola mé knížky se taky věnuje výběru parťáka do podnikání. Berte to jako zkušenost opatrné optimistky otlučené životními zkušenostmi. Tuhle kapitolu najdete na straně 59…

Na začátku je většinou euforie ze začátku podnikání. Ovšem špatným výběrem se může euforie pomalu proměnit v peklo, z kterého je velmi těžká cesta ven.

Proto bych se dvakrát rozmyslela, jestli chci podnikat s

 • přítelem, přítelkyní
 • manželem, manželkou
 • nejlepší kamarádkou
 • manželkou nejlepšího kamaráda
 • tchýní a dalšími příbuznými

Všechny tyto varianty je třeba dobře zvážit, aby se ze stávajících přátel, manželů apod. nestali bývalí manželé nebo úhlavní nepřátelé a bývalí kamarádi.

Pak je kategorie potenciálních parťáků do businessu, o kterých bych ani neuvažovala, naopak bych se jim obloukem vyhnula

 • Uspavač hadů
 • Katastrofista
 • Přizdisráč
 • Lenoch
 • Člověk bez špetky kreativity
 • Chronický dlužník
 • …..podvodník taky není ideální, ale toho na začátku většinou nepoznáte, takže smůla

Řeknu vám, není nic horšího, než když máte parťáka ve firmě, který vás brzdí v každém vašem nápadu, protože vlastní nápady nemá. Ten, který nemá ani trochu energie a po deseti minutách v jeho společnosti máte pocit, že máte na noze železnou kouli. Ať člověk chce nebo ne, business je o riziku, a občas je potřeba do rizika jít. Pokud vám vaše polovička v podnikání každou příležitost zamítne, buď ji nebo jeho brzy uškrtíte nebo se na podnikání vykašlete a přijdete o čas, energii a peníze. Je děsný poslouchat, že to stejně nevyjde, „dyť takle je to dobrý, a dycky sme to dělali takle, tak proč bysme to teď měnili, že jo?, ….uvidíme a vrátíme se k tomu za čas“ Je taky dobré se ujistit, že váš společník nedluží miliony, neplatí alimenty na šest dětí a dvě manželky, a tak podobně.

A ještě chci upozornit na to, že můžete mít sebelepší nápad na business, ale pokud nemáte správného parťáka, je lepší podnikat sám. Bude vám smutno, budete na všechno sami, budete se litovat, budete se sami bát, bude vám do pláče, budete se chtít někomu svěřovat a radit se, ale nikdo vás nebude brzdit, říkat vám, co máte dělat, prostě nikdo vám nepoleze na nervy. Všechny svoje průšvihy si vyžerete sami, ale všechny úspěchy si taky sami vychutnáte. Možná to někdo vidí jinak, ale takhle to vidím já.

P.S. I kdybyste rozjížděli business s rodnou sestrou, sepište si jednoduchou smlouvu, kolik procent ve firmě kdo vlastní (50/50 je smrtící varianta), kdo do toho co dala, jak se bude rozhodovat, co se stane, když bude chtít někdo prodat svůj podíl a co nastane, až začnou klepat na dveře investoři, kdo dá investorovi kus svého podílu, atd.). Dejte ně mě, za čas, jako když to najdete.

P.S.P.S. Mimochem, já taky nejsem úplný ideál, jsem chronický kontrolor neboli control freak, občasný workoholik, i když prokrastinace mi není cizí, mám ráda, když jdou věci podle mého, snadno se vytočím a nerada odpouštím, atd., ale jinak dobrý 🙂

Reklamy

1 komentář: „Parťák do byznysu, ráj nebo noční můra

 1. Pingback: Parťák do byznysu, ráj nebo noční můra – RSS ze světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s