14+1 (životních) inovací pro rok 2018

 Přeju vám všem naprosto nejvíc inovační rok 2018

 

Nedávno mě oslovil časopis Marie Claire, zda bych měla chuť promluvit na konferenci @work. Což o to, promluvím ráda, bude mi ctí, ale to téma. To téma!Inovace. Opravdu já? Neumím programovat, netuším nic o Snapchatu a počítač používám jako vytuněný psací stroj. Co bych já mohla světu sdělit o inovacích? A pak přišel AHA moment. Budu mluvit o inovacích životních.

Ať už chcete inovovat cokoliv, musíte především odbrzdit a restartovat svou mysl, otevřít se světu. Setřást staré zvyky a vybočit ze zajetých kolejí. Věta „takhle jsme to dělali odjakživa“ je zaručenou brzdou inovací, technologických i životních. Ale hlavně je potřeba vystoupit z komfort zóny. Není to lehké, v komfort zóněnefouká a neprší, tudíž je lákavé tam zůstat. Tam za zdmi komfort zóny je potřeba se učit. Pořád. I na stará kolena. Je nutné riskovat a smířit se s tím, že ne všechno se povede a někdy se nám budou lidi smát. Klidně, ale zkusili jsme to. Mimo komfort zónu se člověk ptá těch, které se dříve bál oslovit nebo jejich názor nepovažoval za důležitý. Ptáme se, i když odpověď může být jiná, než chceme, brutálně upřímná, o to cennější.  Ještě bych se pro restart mysli přimlouvala za velkorysost, malichernost prokazatelně vysává energii.

Člověk prochází životními etapami, některé jsou fajn, v jiných se zrovna nedaří. Ale rozhodně jen málokdo žije celý život v jedné superšťastnéči děsivé nekonečné etapě. Najednou se ocitneme v bodě, kdy chceme, můžeme nebo musíme inovovat svůj život. Těch situací se nabízí řada. Dostali jsme výpověď, vyhráli jsme v loterii, vyhořeli jsme (nedej bože doma, ale „jen“ v mysli), rozvedli jsme se, chceme se prostě posunout v životě dál, děti (konečně) vyletěli z hnízda, atd. To všechno jsou příležitosti inovovat a restartovat život. Některé situace jsou na první pohled tíživé, leč jsou v podstatě darem z nebes. Tam kde jeden vidí samotu, pro jiného nastává čas neskonalého luxusu – času.  Není třeba dělat svačiny ani psát úkoly, není třeba vařitdenně teplé večeře (ne že bych je kdy dělala). V některých případech je potřeba si najít práci – bydlení ani jídlo stále ještě není zadarmo. Ale…..můžeme si užívat času co hrdlo ráčí, zapsat se na kurzy kreslení, chodit po nábřeží, do divadla, do knihovny a na jógu a jak dlouho kde budeme, záleží jen na nás. Co víc si přát.

Prozradím Vám svůj inovační zázrak. Je to můj mobilní telefon a pár aplikací v něm. Hned po mém manželovi a dětech, je to můj nejoblíbenější kousek, moje okno do světa. Učím se s ním, hledám informace, čtu a poslouchám knížky, počítám kroky, píšu si a nahrávám poznámky, sleduju video a poslouchám hudbu. Muzika je další důležitá součást mého života, nezbytná pro inovativní nastavení mysli. Dovede člověka inspirovat, nakopnout, uspat i rozradostnit. Kdo vám líp naleje energii do žil než taková Jízda valkýr od Wagnera, stane se z vás amazonka, pro kterou nic není nemožné. Kdo vás lépe naladí do meditačního módu než Intermezzo z Mascagniho Sedláka kavalíra a když se prostě jen chcete cítit šťastná, pusťte si Happy a PharellaWilliamse (pro lepší zážitek doporučuju videoklip).

A až budete mít pocit, že je třeba se brát třeskutě vážně, protože jen tak si vás budou ostatní vážit, vzpomeňte si na Iris Apfel. Vezměte si obří brýle, dvacet sedm náramků a čtrnáctery korále a uvidíte. Slabší povahy vykolejíte, ale ti ostatní vám budou tleskat. Iris radí ve svých 96 letech technologickému startupu Wisewear a byla vyhlášena nejlépe oblečenou ženou v kategorii 50+(!). Kdo se nebere vážně, pomaleji stárne, sice to nemám vědecky podložené, ale Iris Apfel je nejlepším důkazem.

Takže je jasné, že i ti nejtechnologičtější inovátoři museli nejdříve restartovat svou hlavu a být otevřeni všemu novému a pak teprve mohli posunout svět dál. Někdo inovuje vesmír, někdo svůj vnitřní svět. Obojí je fajn.

Moje inovační závislosti

 • Safari
 • Twitter(sleduju samozřejmě Žížalu)
 • Podcasty
 • Kindle a Audiotéka, abych mohla číst a poslouchat knížky úplně všude
 • Flipboard
 • Evernote
 • Youtube
 • Moves
 • Spotify

Podcasty, které poslouchám

 • Knihy, na které vám nezbyl čas ČRo Plus
 • Jak to vidí na ČRo Dvojka
 • Proti proudu
 • Mladý podnikatel
 • Médiář
 • MagicLessons s Elizabeth Gilbert
 • Stuffmomnevertoldyou
 • Makers
 • Ted Talksdaily

A samozřejmě Pharell Williams a HAPPY

Publikováno v časopise Marie Claire 1/2018

Reklamy

1 komentář: „14+1 (životních) inovací pro rok 2018

 1. Pingback: 14+1 (životních) inovací pro rok 2018 – RSS ze světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s