Vezmu si sabbatical a zemřu hlady

   Občas si ráda přečtu, co radí moudří a chytřejší a inspiruji se co dělat, když člověka nebaví práce, štve ho kolega, cítí vyčerpání a únavu, a vůbec má prostě blbou náladu. Občas mě ale některý rady zvednou ze židle.

Nevím, zda tušíte, co je sabbatical, trochu to zavání sabatem, ale kupodivu je to neplacené volno. Oblíbená rada vrcholových manažerů a manažerek je „vezměte si alespoň půlroční sabbatical, ovšem rok je úplně nejlepší.“ Pak ještě dodají, že je bezva meditovat v Tibetu nebo prostě odjet někam, kde můžete chodit bosky po pláži a rovnat si myšlenky.

Fajn, zní to lákavě, lepší rovnat myšlenky na Bali, než na Náplavce, to dá rozum. Pokud patříte k lidem, kteří nemusí jíst, můžete na rok opustit rodinu, neplatit elektřinu, plyn a vodné a stočné máte zadarmo. Hurá. Sbalte batoh, zamávejte rodině (budou teda asi trochu koukat), kupte si letenku a tradá. Po návratu možná bude na dveřích bytu pečeť exekutora, případně uvnitř bytu už bude (původně) vaše rodina fungovat s někým, kdo na sabbatical neodjel. Ještě lepší rada zní od žen vrcholových manažerek. „Vyslyšela jsem vnitřní hlas a prostě jsem si udělala na rok pauzu, abych se mohla věnovat dětem a rodině.“ Pokud jste předsedkyně představenstva, nejspíš rok bez příjmu přežijete. Pokud jste střední management nebo pokladní v samoobsluze na rohu, nejspíš zemřete do dvou měsíců max do půl roku hlady. A navíc, chtěla bych vidět vrcholovou manažerku po měsíci péče o rodinu na plný úvazek. Já bych to teda nedala.

Sabbatical jsem čerpala jen jednou v životě, když jsem v roce 2002 naprosto vyhořela, týden jsem v kanceláři plakala a moje kolegyně mi na měsíc zakázala vstup do kanceláře. Vzhledem k tomu, že jsem ten měsíc měla placený, hlady jsem nezemřela a manžel si nenašel náhradnici

Tak bych jen připojila úplně obyčejnou radu – žijme v realitě, vypnout na rok si může dovolit málokdo (a není to jen o financích) a srovnat myšlenky si člověk může klidně i na tý Náplavce nebo v lese každou sobotu dopoledne (nebo klidně někdy jindy).

Hezký adventní čas

Reklamy

1 komentář: „Vezmu si sabbatical a zemřu hlady

  1. Pingback: Vezmu si sabbatical a zemřu hlady – RSS ze světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s