T Mobile Rozjezdy

Rok se s rokem sešel a já opět zasedla v porotě T Mobile Rozjezdů. Každý rok projektů přibývá, tentokrát jich k hodnocení bylo fakt hodně a vydržela jsem jen díky sklenici (sklenicím) vína u počítače (doma, nikoliv v porotě). Přikládám pár fotek z Ústí nad Labem, Praha mě teprve čeká.

Potěšilo mě, že se v Ústí na stupně vítězů dostaly dva moje horké tipy – bratři Petr a Pavel Vítové a jejich Virtualizace V&V a výrobce reprobeden na míru pro baskytaristy Jan Novotný a jeho značka Soundelirium. Bratři Vítové to mají dobře rozdělené, jeden je ajťák, druhý ekonom. Ekonom nám hned zpočátku vysvětlil, že mluvit bude on, protože brácha ajťák by nás nudil (nakonec mluvil a nenudil). Jsou fakt dobrý tihle bratři Vítové, dělají virtuální prohlídky pro fotbalové kluby, restaurace, realitní kanceláře a tak.  Jen  bych zapracovala na cenách doplňkových služeb, protože zadarmo ani kuře nehrabe, natož aby dělalo analýzy návštěvnosti virtuálních prohlídek na webu.

Pan Novotný přišel před porotu s reproboxy a kytarou a vypadalo to, že zkolabuje, jak byl nervozní, což nebylo nutné, protože nikdo z porotců nebyl pes.
Pan Novotný je neuvěřitelně skromná osoba, i přesto, že umí sám vyrobit reprobedny, které si muzikanti fakt kupujou. Takže vyrábět umí, ale rozjet značku, dělat marketing a papírování ho hrubě nebaví (jak nám vysvětlil), ale tuší, že má výrobek, o který je a asi by byl i větší zájem, kdyby se o něm dozvědělo víc lidí. Zatím si reprobedny Soundelirium žijou svým životem na Facebooku, kde je 70 fanoušků (!!!) a koupená doména Soundelirium.com smutně sedí sama a čeká na svůj web. I tak před panem Soundelirium smekám, protože objevil díru na trhu, zaplnil ji a teď to potřebuje nakopnout. Taky by se šiklo najít si nějakého slavného kytaristu, který používá bedny Soundelirium a udělat z něj tzv. brand ambasadora, tzn. člověka, který bude ty bedny chválit, kudy bude chodit a všichni si řeknou, „aha, když to chválí Mick Jagger, tak to asi pan Novotný dělá fakt dobrý bedny“, nebo aspoň brand ambasadora z Čech, hlavně ať to není Ringo Čech.

Trochu vykulená jsem byla ze žížalího kompostování neboli vermikompostování. Nejsem žádný ekolog, třídím odpad, ale tím to taky končí.

Pan Brejcha přinesl bedýnky, kde byla podivná hnědá hmota – no nevím, pán tvrdil, že je to hlína ze žížalama…Dále nám vysvětlil, že žížaly jsou kalifornské, jsou tudíž opálené. To dá rozum, když jsou z Kalifornie. Takže si dáte do bytu plastovou bednu, do ní naházíte ty žížaly a na ně házíte slupky od brambor a různý bioodpad a žížaly to zchroupou. Pan Brejcha plánuje taky poradenství, jak se správně k žížalám chovat (například je třeba žížaly nahlas chválit). Tak nějak nevím, zda chci jako spolubydlící žížaly, notabene, když prý žijou 3 – 5 let. Nicméně, žížaly se taky umístily, tak gratuluju.

Všemi podnikatelskými nápady, které jsem v Ústí viděla se táhlo jako červená nit –

  • měli jsme nápad, rozjeli jsme to a teď trochu nevíme jak dál
  • musíme řešit, komu to prodáme, jak a přes koho, jak o sobě dáme vědět
  • máme 50 různých produktů a brzy se z toho zblázníme, takže by bylo lepší zjistit, o co zákazníci nejvíc stojí a na to se zaměřit
  • za kolik budeme prodávat, jak si spočítáme náklady (například cena vstupních surovin je taky náklad – některé soutěžící to překvapilo)
  • kupodivu vlastní práce je taky náklad – protože člověk musí obvykle někde bydlet a občas se najíst, tudíž nelze pracovat úplně zadarmo
  • a taky se plete co jsou výnosy a co je zisk. Výnosy neboli tržby můžete mít miliardu, ale pokud máte náklady miliardu a půl, zisk se nekoná, naopak ztráta, takže buď rozhazujete jak zběsilí nebo máte špatně nastavenou cenu, tudíž nemáte žádnou marži a prodáváte se ztrátou a nebo všechno dohromady
  • z toho plyne, že zisk máte teprve tehdy, když máte náklady nižší než výnosy a do nákladů jste si započítali opravdu všechno – materiál, práci, elektřinu, benzin, telefon, reklamu na FB, pronájem kanceláře (obchodu, skladu), atd. atd. atd.

Jsem se dneska rozepsala, tak jestli jste dočetli až sem, tak vás zdravím a před podnikateli z Ústí hluboce smekám!

Reklamy

1 komentář: „T Mobile Rozjezdy

  1. Pingback: T Mobile Rozjezdy | RSS ze světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s