50+ je skvělý věk, pokud vám nevadí velké uši

jumbo-ear-headband-big

Nedávno jsem se setkala s Annou a Míšou. Dvě mladé podnikatelky rozjíždí projekt Silverjobs pro zaměstnávání lidí 50+. Povídalo se nám skvěle v Art Coffee v pasáži ČNB. Hned jsem se svěřila, že už jsem tam taky spadla a zatím dobrý. Ale jak jsme tak povídaly a sršely různými nápady, bylo stále jasnější, že skupina lidí 50+ je pracovním trhem považována za podivný typ jedinců, kteří potřebují soucit a pomoc. Každý by se nad nimi měl ustrnout a vůbec, prostě 50 je věk, kterým jako by vše končilo. Jako by člověk prošel ze země krále Miroslava do království Půlnočního. (pro čtenáře -50: v pohádce Pyšná princezna (1952) bylo Půlnoční království šedá, skalnatá a nehostinná krajina, U Miroslava svítilo slunce, pořád **). Tak například, vymýšlely jsme s Míšou a Annou produkty, které jsou pro skupinu 50+ zajímavé. Netuším proč, ale padaly věci jako polohovací lůžka, hole francouzské i nordic, stahovací punčochy na křečové žíly, případně lepidlo na protézu apod. Navíc jsem si vzpomněla na článek, který tvrdí, že s přibývajícím věkem se lidem údajně zvětšují uši. V tu chvíli jsem zalitovala, že jsem se tak radostně přiznala, že do 50+ taky patřím.  Z naší debaty bylo jasné, že zažitým stereotypem je dívat se na kohokoli po padesátce s lítostí a povzdechem „It’s over“.

Ale realita je jiná. Člověk po padesátce není starý, krom těch, které stáří postihlo už ve 22. Naopak, má zkušenosti, ví, že srážku s blbcem lze přežít, že je dobré se dvakrát nadechnout, než někoho pošlete do háje, a že nic není tak děsný problém, aby se to nedalo vyřešit. Kmet či kmetka po 50 si prošli krizí středního věku, partnerskou krizí, krizí s pubertálními dětmi, krizí ve vlastní či cizí firmě. Zažili to, že nepřišlo zboží, ač se za něj zaplatilo předem, ztratily se klíče od zamčené zasedačky (a uvnitř byl nejdůležitější zákazník firmy) i to, že si Jarda založil konkurenční firmu a ukradl pracně nasbírané obchodní kontakty.  Prostě vědí, že problémy jsou od toho, aby se řešily a ne aby se člověk pod jejich tíhou zhroutil. I když zhroutit se můžete, ale je to jedno, protože problém čeká, až zhroucení odezní a nikam se nehne.

A ještě jedna obrovská výhoda – čas. Čas na sebe, na práci, studium, knížky, přednášky, kurzy, divadlo, kino, prostě čas se dozvídat, vědět a zajímat se.

Namísto pomoci lidem 50+ najít si práci, bych navrhovala pomoc firmám jak se nejlépe předhánět v získávání těch úžasných, zkušených padesátníků plus, kteří mají nadhled a už vědí zač je toho v životě loket. Taky dobrej business model, ne?

** (pro ty, co se narodily po roce 1989)
Země krále Miroslava byly země jako Československá socialistiská republika, Maďarská lidová republika, Německá demokratická republika, atd.
Půlnoční království bylo Západní Německo a USA

Reklamy

One thought on “50+ je skvělý věk, pokud vám nevadí velké uši

  1. Pingback: 50+ je skvělý věk, pokud vám nevadí velké uši | RSS ze světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s