Jaký si to uděláš, takový to máš aneb work-life balance

Publikováno 25.11.2015 na www.my89.cz 

stažený soubor (2)

Často slýchám o work life balance neboli rovnováze mezi osobním životem a prací.  Existuje nebo ne? A jak lze takové rovnováhy dosáhnout? Z rozhovorů s některými ženami, je jasné, že kýženého balancu dosáhly, staly se superženami a nám ostatním zbývá poklonit se v hlubokém obdivu.

Z pojmu work life balance se stal mýtus. Je třeba perfektně zvládat své zaměstnání, řízení firmy, občas vlídně promluvit se zaměstnanci či kolegy, se stejnou razancí pak zajistit chod domácnosti, logistiku, vyváženou stravu pro celou rodinu i její zvířecí členy, vytvářet doma vlídnou atmosféru, trpělivě psát s dětmi úkoly, být manželovi oporou a inspirací u stolu i v loži a vůbec dbát o rodinný krb. A k tomu samozřejmě o sebe dbát, tedy pravidelně cvičit, navštěvovat zumbu, jógu, skákat na trampolíně (vyplaví se stres), chodit ke kadeřníkovi, na kosmetiku, manikúru a tak podobně, prostě vypadat k světu. V neposlední řadě musí být žena také připravena na inteligentní konverzaci na firemních večírcích a proto poté, co splní vše, co je popsáno shora, měla by také sledovat ediční plány a číst hodnotné knihy, chodit do divadla a biografu, protože jinak by nemohla vést oduševnělou konverzaci.

Častokrát jsem o takových superženách v magazínech četla a propadla zoufalství nad vlastní nedostatečností. Nejsem superžena a nikdy jí nebudu. Jsem ztracený případ. Musím si to přiznat, work life balance jsem prostě nezvládla. Několikrát (no mnohokrát) měli mé děti i manžel k večeři jen chleba s máslem a považovali to za výhru v loterii. Několikrát se dokonce stalo, že si chléb museli namazat úplně sami, byla jsem totiž ve škole (ano nejenže nejsem superžena, jsem i opožděná studentka) nebo v práci nebo dokonce s kamarádkami na schůzi našeho dámského investičního klubu. Mnohokrát moje dcera odcházela do školy a měla na každém culíku mašli jiné barvy nebo jen obyčejnou gumičku. Několikrát můj syn neměl ve školce podepsané ramínko či bačkůrky. Stalo se dokonce i to, že manžel odešel do zaměstnání v nevyžehlené košili (vynalezla jsem fintu – „svetrpřeskošili“). Nedovedete si představit tu euforii, když jsem ráno našla halenku, které chyběl jen jediný knoflík. V dobách největšího nasazení jsem aspirovala na zápis do Guinessovy knihy v rychlosti přišívání knoflíků a název knížky „To na tobě doschne“ jsem vlastně Ivanu Krausovi poradila já. Zeptejte se mých dětí a manžela, jaké to je chodit v ještě mírně vlhkém oblečení (sušičky tenkrát nebyly). A taky jsem občas četla brak.

Ač musela moje rodina projít všemi těmito příkořími, děti přežily a jsou z nich poměrně samostatní jedinci. Mají ke mně jako k matce řadu výhrad, ale skrovné večeře mezi ně nepatří. Manžel mě zatím neopustil a přiznám se, mám ho za jeho velkorysost moc ráda. I já jsem ten kolotoč přečkala, ač byl u nás doma občas chaos, měli jsme nevyváženou stravu a dvakrát jsem se pokusila ostříhat si vlasy sama, když bylo zřejmé, že mě kadeřnice prostě v neděli před půlnocí neobjedná. Na zumbě jsem byla jen jednou a poté manželovi vysvětlila, že kvůli jeho zálibě ve štíhlých ženách nehodlám vypustit duši.

Dneska už jsou děti ve věku, kdy culíky nenosí a já mám čas na skutečný work life balance. To znamená, že svůj čas dělím na věci, které mě baví jen trochu a ty, které mě baví hodně. Ale pravda je, že když se občas sejdeme u jednoho stolu, nevzpomíná nikdo na to, jak mu chyběl knoflík, ani nevyčítá, že neměl podepsané bačkůrky a dokonce ani kila navíc nikdo nepřetřásá. Přimlouvala bych se, abychom neklesaly na mysli, až budeme my méně schopné zase číst o další superženě a jejím vyváženém životním stylu. Nenechme se mýlit. Má vůbec takovou superženu někdo rád, i kdyby nakrásně servírovala denně teplou večeři a vypadala jak Brigitte Bardot? Protože i tady platí „Jaký si to uděláš, takový to máš.“

Reklamy

2 komentáře: „Jaký si to uděláš, takový to máš aneb work-life balance

  1. Pingback: Jaký si to uděláš, takový to máš aneb work-life balance | RSS ze světa

  2. K závěrečné frázi snad jen „Je lepší si to po.rat sám, než aby ti to pos.al někdo jiný.“ 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s