Podepiš hned a nemel!

chainsSedím si tak včera v kuchyni, koukám na zprávy na ČT1 a sleduju argumentační bitvu mezi dodavateli zboží a obchodními řetězci. Bitva vzplála kvůli návrhu zákona o významné tržní síle. Což se týká obchodních řetězců. Bylo mi vedro, řetězce nemám ráda (zvlášť ten s holandskou matkou), tak jsem poslouchala jedním uchem. Až do momentu, kdy dodavatel zboží (bál se vystoupit veřejně, aby se mu řetězec nepomstil) tvrdil, že chcete.li podepsat smlouvu s řetězcem, zavřou vás do nějaké kobky (no, říkal kanceláře, ale kobka zní líp), tam si smlouvu musíte přečíst a podepsat na místě, žádné vyjednávání, podepiš a nemel nebo si koupíme mrkev jinde. Na to opáčil ředitel nákupu řetězce (ten mluvil veřejně, že by s trochou arogance?), že je to součást běžného obchodního styku. To mě teda podrž. Fakt? Představila jsem si toho ředitele přes nákup v situaci, kdy si kupuje byt, auto, chalupu…., zavřou ho do kobky (dobře kanceláře), nesmí se poradit s manželkou a musí podepsat na místě. Ve slušné společnosti (myslím tím civilizovanou lidskou společnost) mají obě strany možnost si smlouvu promyslet, poradit se, návrh smlouvy si odnést domů nebo do kanceláře a pak podepsat nebo nepodepsat. Jinak je to podpis smlouvy pod tlakem. Není to zas tak dlouho, kdy už tady takové praktiky byly. Tady máš smlouvu, statek nebo fabriku nám prodáš za 200 korun československých a jestli se ti to nelíbí, tak nám to můžeš rovnou darovat. Že by řetězce najely na stejnou strategii?

Jestli můžu poradit, nepodepisujte nic pod tlakem, jasně chcete-li dodávat do velkovýkrmny zvané supermarket, chápu, není to jednoduché, ale fakt chcete prodávat pod náklady?

Reklamy

5 komentářů: „Podepiš hned a nemel!

  1. To já do supermarketu vstupuji pouze pod tlakem. Pokud to jen jde vybírám si malou kamennou pekárnu, tržiště s ovocem a zeleninou, a místního řezníka.

    Kdyby to tak šlo se vším.

    Perfektní článek!

  2. Někdy si říkám, že jsem rád, že nepodnikám v téhle oblasti. Běžné je i tzv. poličkovné, maskované jako spolupodíl na marketingových výdajích, platba za umístění zboží v reklamních letácích apod…
    Super článek, kéž by všichni byli tak uvědomělí!

    • Kéž by byli uvědomělí nebo byla možnost se nějak bránit, což moc není, protože málokdo si dovolí se vzepřít – tedy poslat řetězce do háje a tím se dostat na shit list. Zdravím Vás!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s