TEDx Brno 2015

obrázek (2)  Byla jsem tam a vstoupila do světa, který jsem doteď neznala. Jasně znám TEDx přednášky z Youtube, ale na živo je to o něčem jiném.

Výprava na TEDx začala ráno ve vlaku (tentokrát už jsem jela správně s Jaroslavem Haškem v 7.42, minule jsem jela do Brna „rychlíkem“ 4 hodiny). Vypadá to, že se celý český národ přesouvá v sobotu do Brna. Narvaný vlak.

TEDx 1 Divadlo Reduta na Zelném trhu praská ve švech, je vyprodáno. TEDx Brno na téma „CESTA“.
Marie Stará a její značka Rodná hrouda si myslí, že Češi by měli být hrdí na to, že jsou Češi (souhlasím) a nevnucovat turistům pořád jen pivo, ale ukázat třeba lidové kroje. Marie ukázala fotky svých návrhů krásných šatů a taky kroj z pražské Ruzyně (nikdy bych zrovna na Ruzyni nečekala kroje). Krása a nikdo to neví, Češi, natož turisti. Hana Šindlerová mluví o úžasné, místy mrazivé cestě svého života až k Marmeládovně a hotelu Four Seasons, kam dodává své marmelády. Smekám.
Pak mírný šok – Petr Váša – fyzický básník. Možná jste o kus dál než já, přiznám se poezii nečtu každý den, ale fyzické básně zažívám poprvé. Při první „básni“ si říkám, jestli si Petr Váša nebo organizátoři dělají srandu. Při posledním mezinárodním protestsongu NO (vydržte, až začne fakt ten protestsong) nadšeně tleskám a mrzí mě, že musí Petr jet do Kadaně, tudíž spěchá na vlak bez přídavku. Je to fakt z jiného světa. Nádhera. Pak pan Kordík, kněz s pokorou a heslem Osvoboďte se ke svobodě, polská písničkářka Beata Bocek, nedávno se vrátila z Nového Zélandu, bydlí u lesa v autě Liaz a hraje na harmoniku a asi pět dalších nástrojů. Nabitá dojmy začínám propadat panice. V publiku zahlídnu hvězdné pražské investory, celebrity a tak podobně – Ježišmarjá, co já tady budu říkat, vedle těch úžasných lidí. Fyzicky básnit neumím, polsky zpívat taky ne, natož hrát na harmoniku. Navíc za mnou přichází lidi a velmi srdečně mi sdělují, jak se těší na moji přednášku. No, to teda nevím. Petr Skondrojanis, který mě už zná, přichází s útěchou, protože panika už je zdálky viditelná. No nic dám si pivo, alkohol v malé míře může nakopnout. Že bych si dala ještě sklenici vína? Je 12.30.

Zkrátím to, víno jsem si nedala, měla jsem trému, ale vlastně jsem si to užila. Chtěla jsem, aby moje přednáška byla lidská, a k lidství tréma a třesoucí se hlas patří (milá Lenko Olšanská díky za trpělivost a podporu).  Byl to zážitek, bylo mi ctí, bylo úžasné vidět, že k tomu občas arogantnímu a nadutému světu existuje i paralelní svět lidí, kteří prostě žijou. Například takový voiceband ÚstaF a jejich píseň „Bohatá lesba ze Lhoty, láká holky na boty“ mě taky nejdřív zaskočila, ale proč ne. Příjemná sobota v Brně na TEDexu.  Mimochodem téma mé přednášky bylo „Hlavně nebýt vidět“, což některé dost mátlo.

Reklamy

1 komentář: „TEDx Brno 2015

  1. Pingback: TEDx Brno 2015 | RSS ze světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s