O Rozjezdech roku

nové rozjezdyMám za sebou porotcování nebo porotování? To je fuk, prostě jsem byla v porotě Rozjezdů Roku v Plzni a Liberci.

Tyhle akce mě baví. Dodají energii, potkám lidi, co se snaží, mají drive, většinou nemluví, ale dělaj (no vlastně bylo i pár opačných případů). Navíc slyším z první ruky, co lidi řeší, s čím si nevědí rady a kde by uvítali pomoc. Mnohdy se dozvím řadu užitečných věcí. Například, že i hlodavce můžete pohostit domácími sušenkami, ale o tom až dále. Člověk se pořád učí.

Na Rozjezdech jsou sympatické rukodělné byznysy. Takové, které si na nic nehrají, ale vychází z toho, že si někdo chce přivydělat na mateřské, nebo si chce přivydělat k zaměstnání, nebo má koníčka, který se pomalu stává podnikáním nebo prostě přišel o práci, musí platit složenky a tak vymyslí, v čem by šlo podnikat, aby na ty složenky měl peníze.

Na druhou stranu i v Rozjezdech platí, že při prezentaci hrají někteří s porotou oblíbenou hru „Schválně, že neuhádneš, v čem podnikám“. V několika případech jsme se dozvěděli celou historii rodiny od roku 1914, včetně dobových fotek, zážitků z dětství, možnosti účastnit se kulturních akcí pro vdovy po myslivcích (pokud spadáte do kategorie seniorka, není nutné být vdova), ale co přesně je ten byznys a hlavně jak funguje byznys model – tedy jak na tom dotyčný vydělá peníze – nic, nic, nic!

Pro porotce je soutěž užitečná věc, bystří si postřeh, schopnost číst mezi řádky, luštit tajenky a vůbec celkové dovednosti jak dedukovat i z nepatrných náznaků.  Navíc je to perfektní procvičování matematiky. Čísla jsou totiž další záhadou většiny prezentovaných byznysů. Obvykle to probíhá takto:

„Za kolik to budete prodávat?“

„To ještě přesně nevím.“

„Už jste to zkoušel(a) počítat?“

„Ještě ne, ale chystám se.“

„No, ale když budete prodávat zájezdy pro seniory, víte jaký je minimální počet účastníků. A jaká je cena na osobu?“

„Tak kolem 15-20. A cena tak 510.“

Hbití porotci rychle násobí a nějak to nevychází. Zájezd je v červených číslech.

„Víte, že byste na tom prodělali?“

„No, taky jsme měli ten pocit, ale chystáme se požádat o dotaci nebo grant.“ (No promiňte, ale bez dotací by to nešlo?)

Moc prosím, bylo by možné při rozjezdu jakéhokoliv byznysu a prezentaci ať už porotě, investorovi nebo babičce, odpovědět na jednoduché otázky:

 1. CO BUDU PRODÁVAT
 2. KOMU TO BUDU PRODÁVAT a JAK
 3. PROČ SI TO ZÁKAZNÍK KOUPÍ
 4. A ZA KOLIK TO BUDU PRODÁVAT

Netušíte, jaké veselí tím posluchačům způsobíte. Porota bude hlasitě jásat a možná vás dokonce někteří obejmou.

Nicméně jak v Plzni, tak v Liberci byly i byznysy, kde jsme se dozvěděli, o co jde a taky si zaslouženě odnesly ceny.

Například Zuzana Wildmanová, ta podniká v terapii psů. Zuzana je poměrně svérázná. Jeden z porotců dokonce Zuzanu požádal, jestli by mohla být přívětivější. Zuzana dodala, že dělá wrestling a nikdo z porotců už ani nepíp. Ale na dotaz, jak dělá marketing, mě dostala.

„Když vidím kulhajícího psa, zeptám se majitele, proč pes kulhá a je smutný?“

Majitel obvykle neví, ale začne se Zuzanou rozebírat, proč je pes smutný (nejspíš proto, že kulhá, taky by mě to štvalo) a kulhá. Vtip je v tom, že Zuzana nemá problém oslovit lidi – tedy možné zákazníky. Dělá taky reklamu na Facebooku metodou pokus – omyl (znám to dělám to taky tak), zkusí kampaň, zacílení, když to úplně nefunguje, zkusí to znovu a trochu jinak (jen bych si na FB profilové fotce přidala hlavu – já vím, že ani já nemám na webu vše perfektní, tak jenom návrh). Sympatické.

Další sympatický byznys je Pekárna pro mazlíčky Denisy Veselé a její maminky. Sice nás trochu zaskočilo, že sušenky se pečou nejen pro psy, kočky a koně, ale dokonce i pro hlodavce. Jednou jsme měli na chalupě myš a poslední, o čem jsem přemýšlela, bylo pohostit myš domácími sušenkami – navíc už se myš před naším příjezdem na chalupu obsloužila sama, ani jsme ji nemuseli pobízet.  Ale proti gustu žádný dišputát. Denisa zatím prodává přes Facebook a nově i v prodejně v Liberci. Držím ji palce, byla skvělá (maminka taky). A tohle o nich napsala Liberecká drbna.

A pak mě zaujala Cukrárna Pirát (jen to jméno, to jako pirát silnic?). Sice cenu nedostala, ale mě osobně byla cukrárna moc sympatická. Paní Pavlína Kořenská peče i s manželem, jinak přes den dopravním policistou – nehodářem. Cukrárna je v Jablonci nad Nisou – Pasekách. Paní Kořenská má radši potahované dorty, které momentálně frčí, ale pan Kořenský, policista – nehodář, přijde z práce a jde si „odpočinout ke skutečné cukrařině, včetně makronek“  Bylo jasné, že ví, o čem mluví a rozumí tomu. Kivi dorty už ze sortimentu vyškrtli, protože kivi se během hodin promění v chuťově nedobrou věc, tím pádem i celý dort a kdo by to kupoval. Pan Kořenský nám vysvětlil, že v cukrárně je potřeba neustále ochutnávat. To se mu to ochutnává, když je krásně šlank a tudíž se může dorty ládovat co hrdlo ráčí. Dále jsem zjistila, že čokoládovou polevu musíte umět perfektně namíchat, protože jinak se změní na dortu v pancéřový štít. Korandovi o tom vědí svoje, jednou polevu namíchali jinak a nevěřícně sledovali zákazníky, jak se v cukrárně snaží dostat k dortu skrz polevu. Marně. Poleva šla rozbít jedině sekerou. Pan Kořenský i paní Kořenská jsou prostě sympatický lidi, který jsou spolu v podnikání, baví je to a zákazníci si u nich rádi kupují cukroví a dorty.

A o tom to je. Tak díky za pozvání.

P.S. Jako bonus jsem tentokrát stihla i seminář o online marketingu. Vedl ho Miroslav Rojek z Agentury Najisto a člověk se dozvěděl řadu užitečných věcí o webu.

 • Že se dá web pořídit za pár korun nebo dokonce zadarmo například na
  Webnode nebo na WordPress (tady už je asi trocha pomoci nutná, i když třeba to zvládnete)
 • Že není nutné se na úvodní stránce webu vykecávat, ale stačí říct
  KDO JSEM, CO DĚLÁM A PROČ BY MĚL NÁVŠTĚVNÍK WEBU KLIKAT DÁL
  Řadu tipů a dokonce elektronickou knížku o copywriting (jak psát na web) na toto téma najdete na ottocopy
 • Že je možné si pořídit různé služby, které člověk potřebuje na rozjezd podnikání na stránce
  Easytask nebo Na volné noze, pokud vládnete angličtinou, jděte na Freelancer
 • A pak taky, pokud se chcete naučit to, co ještě neumíte, můžete se porozhlídnout po kurzu na Naučmese. Na jeden zrovna vyrážím příští neděli a jestli si chcete udělat pořádek ve svých myšlenkách, vyražte na Myšlenkové mapy s Danielem Gamrotem. Pastelky s sebou.

Prezentace ze seminářů na Rozjezdech najdete tady.

Reklamy

1 komentář: „O Rozjezdech roku

 1. Pingback: O Rozjezdech roku | RSS ze světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s