Česká inovace 2015, grilování na Hodině H

Foto: Blue Events

Foto: Blue Events

Předně mi bylo ctí zasednout v porotě Hodiny H na České inovaci společně s panem Frolíkem z Linetu a panem Dědkem z Jablotronu.

Dále musím říct, že poté, co jsem si přečetla, jaké projekty se budou prezentovat, zpanikařila jsem. Panika netrvala dlouho, vygooglovala jsem si, co je karbon, a fluoro – to je jedno, prostě činidla a vyrazila na ČIN.

Projekty a grilovací dotazy, které padaly během prezentací, jsou na konci článku.

Výhodou bylo, mít po pravici i levici dva zkušené byznysmeny, kteří navíc měli ve škole určitě z chemie, fyziky, matematiky, strojírenství, technických výkresů atd. za 1 (na rozdíl ode mě, ve škole mi šel vždycky zpěv, tělocvik a dějepis.) Tudíž jsem mohla dělat chytrou a moudře přikyvovat, když se řešil karbon nebo činidla. Navíc mi pan Frolík a hlavně pan Dědek nechtěli půjčovat mikrofon, takže jsem se ke slovu stejně dostala jen málokdy. 

Letecký karbon a Petr Bouchal to odskákal, protože šel jako první a tak jsme ho grilovali, co to šlo, ale Petr se nedal a párkrát nám to i vrátil. Další na řadě byl posilovací válec. Jaroslav Misler si s sebou přivezl svalovce – trenéra fitness, který bravurně posiloval na tom tréninkovém válci pro horolezce nebo lezce na lezeckých stěnách, kteří prý mají o válec velký zájem, takže teď je třeba jen vyrobit, zabalit a prodávat. Posilující trenér vypadal moc dobře. Kdybyste někdo věděl o volné CNC kapacitě, dejte Jardovi vědět.

U fluoro… činidel jsem se nechytala, nicméně prezentující vědec – jasný akademik přesně věděl, jak chce spolupracovat s malým týmem, vyrábět činidla a věnovat se akademické činnosti. Panu Frolíkovi se sice zdálo, že by měl mít pan Matoušek vyšší cíle a oslovit farmaceutické giganty, ale pan Matoušek si to nemyslel.

V této chvíli se mi podařilo ukořistit oba mikrofony a těšila jsem se na chytrou domácnost, ke které budu mít řadu podnětných připomínek, domácnost je moje parketa. Omyl. Chytrá domácnost spočívá v digitálním senzoru, který si nalepíte na lednici nebo už je zabudovaný v displeji a přes čárový kód registrujete VŠE, co jde DO lednice a VEN z lednice. Představa, jak přijdu domů, hladová rodina je shromážděná u sporáku. Já rychle odregistruju mléko, vejce, víno, lednice začne pískat, protože usoudila (chytře), že budu dělat palačinky, ale nepasuje ji tam víno. Dobře, víno si dám až po večeři, otevřu lednici, zaregistruju zpět lahev vína, hlad a nervozita stoupá, plotna studená, kašlu na čárový kód, nalévám si víno,  zadělávám palačinky z neregistrovaného mléka a vajec a smiřuji se s tím, že nemám dostatečně chytrou domácnost. Kupodivu, tenhle projekt Lukáše Svobody je byznysově asi nejdál. Má odezvu od světových výrobců lednic, vystavuje na zahraničních veletrzích a trend nasvědčuje tomu, že o podobné lednice bude zájem.

A tady je shrnutí projektů z  Hodiny H na České inovaci 2015

Letecký karbon – Petr Bouchal
Posilovací válec – Jaroslav Misler
Fluoroalkylační činidla – Václav Matoušek
Chytrá domácnost – Lukáš Svoboda

Z prezentací plyne pár poučení, jak vás budou investoři grilovat a na co se se tak můžou ptát:

  • Jak zajistíte výrobu, jak zajistíte plynulé dodávky materiálu (pokud ho potřebujete), abyste ho měli dost, až se začnou zakázky hrnout do dveří?
  • Jak budete prodávat, už jste mluvili s potenciálními zákazníky, co vám řekli, koupili by si váš výrobek, jsou ochotni vám v začátku zaplatit předem?
  • Kolik peněz potřebujete a za co je utratíte? Častá odpověď byla – za peníze si koupím stroj na výrobu svého výrobku. Než budete kupovat stroj, zamyslete se nad tím, jestli nejde výrobu outsourcovat nebo-li zadat někomu, kdo má volnou kapacitu. Jasně, problémem bývá, že vám leckdo leccos rád vyrobí, ale v sérii alespoň tisíc kusů. Nevzdávejte to, hledejte, volných výrobních kapacit je poměrně dost a třeba natrefíte na někoho, kdo bude ochoten to s vámi zkusit.
  • Za kolik vyrobíte 10, 100, 1000 kusů. Jaké jsou vaše náklady a kolik bude marže, tedy kolik na tom vyděláte?
  • Jak budete prodávat, jaké budou vaše distribuční nebo-li prodejní kanály?

Je dobré se na podobné grilování připravit a zkusit si to nanečisto s někým, kdo vás podrobí palbě a křížovému výslechu. To znamená, neprezentujte mamince, babičce a podobně. Ty vám řeknou, že to máte báječně vymyšlené a nebudou vás grilovat. Na rozdíl od investorů, kteří jsou většinou zákeřní a vyžívají se v nepříjemných dotazech.

Díky za pozvání Romanu Šíserovi a Anetě Zimové z Blue Events za vlídné zacházení. Jak už jsem psala, byla to koncentrovaná pozitivní energie a navíc Daniela Písařovicová, která to celé moderovala je pohodářka, i když docela přísně hlídala čas, jen pana Mislera nechala posilovat na válci i po časovém limitu.

Reklamy

2 komentáře: „Česká inovace 2015, grilování na Hodině H

  1. Pingback: Česká inovace 2015, grilování na Hodině H | RSS ze světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s