Jak si říct o peníze

thank you Těžko. Řada z nás má z neznámého důvodu pocit, jako bychom si říkali minimálně o hřivnu zlata nebo podíl na těžbě diamantů.

Jsou dva tábory lidí. Jedni, co si o peníze neradi říkají a druzí, kteří toho šikovně využívají. Neřekl sis – tak ti nic nedám.

I po těch letech, co dělám práci, za kterou se běžně účtují peníze, patřím spíše do toho prvního tábora.

Každý něco prodáváme – rohlíky, software, boty, pojištění, vyžehlené prádlo, letadla. Moje komodita je čas a to, co mám v hlavě, zkušenosti, setkání s inspirativními lidmi, někdy drsné životní lekce, vědomosti, srážky s hlupáky, kontakty. Za to všechno jsem zaplatila, v řadě případů penězi, časem a úsilím, prací, v některých případech slzami, jindy nutností zaplatit za vlastní blbost či špatný odhad s kým pracovat a s kým nikoliv. Ale zaplatila jsem, nikam jsem nešla a neřekla „Prosím Vás, nedali byste mi zadarmo pět kilo znalostí.“

Proto mě stále šokují lidi, kteří požádají o můj čas a radu – ano takhle to formulují a po hodině (v pár případech po hodině a půl) odchází s několika listy popsaného papíru a slovy „Jste tak hodná.“ případně „Jste fakt skvělá, to mě nenapadlo, díky moc. Mám to všechno napsané, tohle jsem teda nevěděl(a). Tak se mějte a díky!“ A věřte nebo ne, já to nedám – neřeknu si o peníze. Upozorňuju, že se vždy dopředu ptám, o co běží, těžko předstírat, že dokážu poradit, jak zvýšit prodej elektromotorů.

Jsou lidi, u kterých by mě nenapadlo žádat, aby zaplatili. Patří mezi ně většinou ti, před kterými z různých důvodů hluboce smekám.  Zajímavé je, že většinou zrovna ti, kteří někdy počítají, jestli vyjdou do konce měsíce – se hned v úvodu ptají, kolik jsou dlužní. A ti, kteří se přijdou radit o tom, jak získat co nejvíc platících zákazníků, odchází pouze se slovy díků.

Stalo se mi to v minulých týdnech několikrát. A namíchlo mě to, ale tímto jsem to ze sebe dostala. A v úvodu svého blogu doplňuji do závorky – (občasná) investorka času.

Z toho plyne poučení, že v každém věku se má člověk co učit, včetně toho, jak si říct o peníze. Pokud jste práci udělali, není zač se stydět. Na druhou stranu není nic špatného na tom, zeptat se dopředu, kolik to bude stát – více na tohle téma v článku A kolik by to jako stálo?

Reklamy

4 komentáře: „Jak si říct o peníze

  1. Pingback: Jak si říct o peníze | RSS ze světa

  2. Ano, máte pravdu a pak je druhá věc, a to o kolik si říct. Nacenit svůj čas. 🙂 Jak na to? Třeba námět na Váš další článek.

    Zdravím.
    Matouš

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s