Podepiš, pak Ti řeknu o čem je můj byznys

secret  V poslední době jsem v rámci Global Entrepreneurship week absolvovala několik setkání se začínajícími podnikateli.  Bavili jsme se o různých tématech, ale opakovalo se pár podobných dotazů. Jeden se týkal toho, kdy požádat investora (případně někoho dalšího, s kým se bavíte o svém byznysu), aby podepsal smlouvu o mlčenlivosti.

V případě, že rozjíždíte byznys, jste na začátku a jdete investora žádat o peníze, je to delikátní věc.

Velmi těžko se říká: „Dobrý den pane investore, rád bych vás požádal o investici do byznysu. Ovšem než vám řeknu, o jaký byznys se jedná, kdybyste prosím tady podepsal, že nikde, nikomu a za nic na světě neřeknete, o čem to je, ani si nikdy nezaložíte nic podobného.“ Je velká šance, že vás investor pošle do háje. Přiznám se, že až na výjimečné případy smlouvu o mlčenlivosti nepodepisuju (nemluvím tu o prodeji zajetých firem).  Při počtu byznys plánů, které dostávám, bych jednak nic jiného nedělala, nemohla bych už nikdy v životě podnikat v žádném oboru a navíc se řídím heslem (podobně jako většina kolegů, které znám), že krást se nemá, ani v případě nápadů a byznys plánů. Líbí se mi, jak to řeší řada lidí, která do mailu připojí stručnou a slušnou větu: „Považujte prosím informace v tomto mailu (byznys plánu, prezentaci…) za důvěrné.“ Nikoho to neurazí a vzkaz mezi řádky je jasný: „Prosím, nevytrubovat do světa a nekopírovat.“

A pokud v jednáních pokročíte, investor má vážný zájem a je třeba popsat přesný výrobní postup, recepturu, software, atd, pak už je možné o mlčenlivost formou smlouvy požádat. V takové pokročilé fázi jednání, by vás naopak měla varovat neochota se k mlčenlivosti zavázat.

P.S. Kdyby vás někdo zaskočil výrazy jako je NDA (non-disclosure agreement) nebo confidentiality agreement, vězte, že je to zase jen stará dobrá smlouva o mlčenlivosti.

Reklamy

1 komentář: „Podepiš, pak Ti řeknu o čem je můj byznys

  1. Pingback: Podepiš, pak Ti řeknu o čem je můj byznys | RSS ze světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s