Podnikatelem se člověk nerodí

HN_13102014_CEAG

HN, 13.10.2014

V poslední době je v módě podnikat. Ta lavina je možná způsobena tím, že jsme obklopeni příklady super úspěšných podnikatelů. Zjednodušených příběhů. Úžasný nápad, rozjezd byznysu, zázračné zbohatnutí. Podnikání jako by se stalo synonymem úspěchu. A v tom je problém. Jen málokdy čteme o tom, jak úspěšný podnikatel dokáže místy podnikat neúspěšně.  Málokterá firma po léta roste. Většina firem a jejich vlastníci zažili neúspěchy, ztratili kamarády, potkali podvodníky, přišli o peníze, vydrželi a věřili v úspěch. Je to ve schopnosti nevzdat to a věřit v to, co dělám. Jsou chvíle, kdy je těžké věřit a úspěch se zdá být téměř nemožný.

Existuje mnoho mýtů o podnikání, jak je skvělé, osvobozující a příjemné, například:

 • Jste svým vlastním pánem, což znamená, že vám není trapné sám sebe neustále popohánět, vymýšlet další práci, v duchu se peskovat a nebýt nikdy spokojený
 • Stanovíte si vlastní pracovní dobu, ve skutečnosti pracujete od rána do večera, často, v noci a velmi často o víkendu
 • Můžete kdykoliv klidně spát, což ale znamená, že spíte málokdy, protože klid ve spánku je při podnikání komodita, za kterou by člověk platil zlatem
 • Můžete chodit neustále mezi lidi, protože získávat kontakty a networkovat je pro byznys nezbytné, to ale znamená, že je konec s bouřlivými večírky, diskotékami a jinými bujarými zábavami, networkovat totiž musíte střízliví, jinak si nebudete pamatovat, s kým jste networkovali
 • Pokud máte velmi otravného či neproduktivního kolegu, na rozdíl od zaměstnání, se s ním ve vlastní firmě můžete rozloučit, musíte mu ale zaplatit odstupné – z firemního, tedy ze svého
 • Dále si pak děláte starosti, jestli budete mít dostatek práce, jestli seženete do firmy správné lidi, jestli vám zákazníci včas zaplatí a co se stane, když nezaplatí, atd.

Je prostě potřeba se smířit s tím, že podnikání je boj, jsou to nervy, malé i větší neúspěchy, a obecně schopnost nesložit zbraně, nebo-li nestahovat kalhoty před brodem, tedy se takzvaně nepo….. dopředu. Když se ovšem daří a podnikáte v tom, co vás baví a co umíte, je to zábava a velké uspokojení.

 Nejsem si jistá, že se někdo s podnikavým duchem narodí, spíš se kloním k tomu, že záleží na tom, kdo a co člověka v průběhu života obklopuje a formuje. A dále záleží na životních okolnostech. Nedovedu si představit, že se u batolete pozná, zda je podnikavé. Ale srovnáte-li dvě batolata, kde jedno vyrůstá od útlého dětství v rodině podnikavé a inspirativní a druhé naopak v rodině konzervativní, předpokládám, že spíše z prvního batolete vyroste byznysmen. Naopak druhé batole, které trestají za každé vykročení ze zajetých kolejí, udělá zřejmě kariéru jako úředník státní instituce. A potom je tu kategorie lidí, kteří nikdy nepodnikali, ani o tom neuvažovali. Byli vždy spokojenými zaměstnanci a najednou šok. Propouštění, obavy z existenčních problémů, ze ztráty společenského postavení a pocit nespravedlnosti. Jedna možnost je zoufat si na doma na gauči, v horším případě u skleničky v kombinaci s nervy tišícími prášky. Druhá možnost je zvednout se z gauče, sebrat odvahu, nedat na to, co tomu řeknou lidi a prostě otočit list. Zní to velmi jednoduše, v praxi je to těžké, ale dokázali to lidi před vámi, tudíž je prokázáno, že je to možné.

A v neposlední řadě se hodně diskutuje o tom, zda jsou lepší podnikatelé absolventi prestižních škol nebo ti, které vyškolil život. Opět je to o jednotlivcích. Ale vzpomeňte si na své překvapení na třídním srazu. Šprti to většinou nijak daleko nedotáhli, zatímco ti, kteří házeli o přestávce křídou a prali se v šatně, jsou obvykle úspěšní.

 V každém případě je podnikání o touze uspět, vystoupit z davu a mnohdy o obrovské motivaci dostat se do lepšího světa. Podívejte se na nejslavnější americké rappery, jsou mezi nimi velmi úspěšní byznysmeni. V mnoha případech se odrazili od úplného dna, z ulice. Děti předem odsouzené k neúspěchu, 50Cent, Jay Z, Usher Raymond a možná i „československý“ Rytmus. Touha uspět, dobré instinkty, slušnost a ochota občas riskovat.  Řekla bych že jsou to vlastnosti, které se člověku hodí nejen v podnikání, ale obecně v životě. Ať se daří!

Reklamy

9 komentářů: „Podnikatelem se člověk nerodí

 1. Bez přehnaného sentimentu – Váš článek mě dojal k slzám. Nemohu než souhlasit. Děkuji za něj.

 2. Pingback: Podnikatelem se člověk nerodí | RSS ze světa

 3. Margareto, nelze než opět s tebou souhlasit.. Ano podnikání je volnost a svoboda vykoupená vlastní kázní. Já osobně ten totální rozpor miluju!
  K tomu tvému zamyšlení o tom, jak podnikatelé vznikají, odkud se rekrutují – bych dodala ještě jeden bod.
  Z mého pohledu jsou dva směry odkud podnikatelé přicházejí – jeden je ten intuitivní, člověk/podnikatel, který prostě jen cítí, že by chtěl něco konkrétního dělat a dělá to s láskou a nadšením. Ten druhý je typicky po odchodu z byznysu, z korporace, má vše dopředu několikrát dobře spočítané, jede podle předem promyšleného a dobře propočítaného plánu. Který z nich je lepší?
  ;o) mě osobně lidsky vyhovují spíše ti první. Často si natlučou, častěji přijdou o vše, ale když jim to jde, je radost s nimi dělat!

 4. Margareto, již delší dobu přemýšlím nad opuštěním zaměstanání a vydáním se vlastní cestou. Velmi podobný seznam jsem si před pár dny sepsal na papír a řekl si, že mi to za to stojí. Jsem rád, že i od tak úspěšné dámy čtu podobné myšlenky, jaké se mi honí hlavou.

  Díky a přeji hezký den

 5. Pěkný text. Těžké je změnit svůj názor na bytí a držet se pod nátlakem okolí.
  Ještě se mi líbí názor lidí podobný tomuto:
  – Prší venku?
  – Jo venku prší. Před měsícem jsem byl venku a pršelo. Pochybuji, že se za tu dobu něco změnilo.

 6. Jsem také zastáncem toho, že indikátor budoucího podnikatele je např. zmíněné chování ve škole. Ti poctiví jedničkáři se většinou stali úspěšnými lékaři, právníkem nebo nějakým jiným specialistou, buď v bankovní nebo státní sféře apod…. zatímco ‚ti‘, kteří museli denně improvizovat ve školních lavicích a mnohdy měli lepší známky bez učení než ti, kteří se biflovali a to bylo všechno, ‚ti‘, kteří chodili na poslední chvíli a každou chvíli reflektovali názory na neefektivitu školského systému a hledali všemožné skulinky, tak ti jsou dnes úspěšní podnikavci, alespoň z mého pohledu a zkušenosti.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s