Snapchat, startup bez příjmů, s hodnotou 10 miliard dolarů

Baráčníci Pištín, Jižní Čechy

Baráčníci Pištín, Jižní Čechy

Dočetla jsem se, že aplikace Snapchat má zhruba 100 milionů uživatelů, ale nemá příjmy (pozor nikoliv zisk, to bych ještě u začínající firmy chápala)! Přesto její tržní hodnotu odhadují odborníci na 10 miliard dolarů. Nedávno prý získali zakladatelé Snapchatu 20 mil. dolarů od investorů. Evidentně jsem natvrdlá a něco mi uniká. Byznysmodel?  Kdy a proč se z uživatelů stanou platící zákazníci?

Obyčejným selským rozumem je zřejmé, že uživatel je ten, který přijde ke mě do firmy a odnese si službu nebo produkt zadarmo. Platící zákazník je ten, který zaplatí a tvoří tak příjmy mé firmy. Pokud mám byznysmodel funkční jsou mé příjmy vyšší než náklady a tudíž mám šanci, že vytvořím zisk. Naopak uživatel užívá můj produkt či službu a neplatí. Ale náklady na vytvoření produktu či služby vznikají, nikam nezmizely (materiál, výroba, kancelář nebo výrobní prostory, práce lidí atd. – v případě Snapchatu vývoj aplikace). Ale protože uživatel neplatí, náklady jsou vyšší než nulové příjmy a tudíž mám velkou šanci, skoro jistotu, že vytvořím ztrátu.

Z toho plyne poučení – žeňte uživatele od svého firemního prahu a platícího zákazníka vítejte chlebem a solí.

Reklamy

8 komentářů: „Snapchat, startup bez příjmů, s hodnotou 10 miliard dolarů

 1. Pingback: Snapchat, startup bez příjmů, s hodnotou 10 miliard dolarů | RSS ze světa

 2. Tohle je něco jako sociální síť. Facebook, VK.com, QQ, Renren,Twitter a podobně rostou docela organicky díky tomu, že za to, že jim dají uživatelé svoje data, tak nic neplatí. Vydělává se na reklamě. Hodně aplikací jsou zdarma a vydělávají na reklamním banneru v aplikaci.
  Obdoba skype a whatsapp. Spojují se dva klienti, ověření autentifikace na serveu snapchat a konec. Data tečou P2P, náklady jsou jenom na ověřevací servery a vyvoj.

  Když uživatelé používají aplikaci aby se radovaly, tak nechtějí plati a když díky aplikaci mají práci, tak zkousnout něco zaplatit (freelancer nebo likedin). Toť můj názor.

  • Díky za komentář a vysvětlení. Chápu, že reklama bude asi ten mě nejasný byznysmodel. Ale faktem je, že jestli je to taková ta reklama, co se otevírá na internetu tam, kde ji nečekám a nechce zmizet, tak ta mě docela štve. V důsledku toho pak bojkotuju výrobek, na který reklama je. Ale i tak díky a zdravím.

 3. Jak jsem se koukal na aplikaci, tak tam reklama není. Neviděl jsem jejich obchodní podmínky, ale je rovněž možné, že dál přeprodávají data o uživatelých jinou firmou, ke které se nedokopáme. Data uživatelů docela hodně stojí.

  Některé aplikace na Android třeba obyčejná svítilna si žádá o data z celého mobilu. Proč potřebuje vědět telefonní číslo mají mámy?

  Přivést jednoho uživatele kupujicího na web stojí třeba přes facebook 70Kč a někdy dokonce 140Kč. Samozřejmě se dá přivést levněji, ale tohle jsou statistiky od kamarádů a moje data jsou na tom podobně. Tohle je banka o informací o lidech.

 4. aritmeticky je to jen 100 dolarů za jednoho uživatele, 50 M je prý v USA. hodnota byla podle forbes 3 mld tady píšete 10, někde jsem četl i 17 mld forbes. autoři si myslej že to má budoucnost, přidali krom posílání fotek a videa i chat a videopřenos. cílová skupina je 18-24 zhruba a jsou to lidi co odešli od fcb. třeba se tam v budoucnu bude zobrazovat reklama taky jen 3-10 sekund jako fotky dnes. za prodej dat by to už asi uživatele nezkousli, stačí že se dozvěděli že všechny fotky i data s tlf si snapchat ukládal a proto jsou cílem hackerů. plus lokalizaci šmírovali i celý contact listy. fcb taky nevydělával na začátku, dokud nezačal prodávat reklamu ne ? todle může být třeba jen banner a nebo video zobrazený na 3-10 sekund a nikoho to otravovat celou dobu nebude dole na liště jako je dneska u aplikací.

 5. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s