5 (nebo 6) základních kamenů finančního plánování

 

golden egg

14.4.2014 Hospodářské noviny,   Příloha Podnikání – Jak převést nápady a plány do řeči čísel

  • Co potřebuji k rozjezdu byznysu, výše počáteční investice
  • Plánované fixní a variabilní náklady, co musím platit pravidelně
  • Prodejní cena neboli za kolik musím prodávat, abych vydělal
  • Plán příjmů
  • Zdroj financování – vlastní úspory, nebo investor
  • (Zdravý selský rozum)

Rozjezd podnikání není jen otázkou skvělého nápadu, ale zejména jeho převedení do reality. A k tomu jsou potřeba peníze.
Fáze vymýšlení podnikání je příjemná. Po fázi snění a představ ale přichází střet s realitou. Byznysplán. Určitě už jste o něm slyšeli. Obsahuje kapitoly o tom, komu a za kolik budete prodávat, jak si vás najde zákazník. Proč si koupí zrovna od vás a kde, jak mu o sobě dáte vědět.  To vše je důležité, ale nikoliv životně důležité.

Jestliže máte produkt nebo službu, která dává smysl a řeší problém zákazníků, kupovat ji zřejmě budou. Co je naprosto nezbytné naplánovat, jsou finance. Kolik bude stát rozjezd? Jak nastavit cenu? Kdy je reálné získat platící zákazníky a jaké budou příjmy? Jak dlouho mohu svůj byznys dotovat z vlastní kapsy? Jestli při vymýšlení svého byznysu sníte, je to fajn – sny drží každého z nás v pohybu a nadšení a jsou od toho, abychom si je plnili. O financích ale nesněte. Naopak buďte k sobě krutě upřímní a buďte realisté. Ušetří vám to starosti a finanční ztráty.

Když mluvím s lidmi, kteří uvažují o rozjezdu byznysu, mají obvykle velké obavy z toho, že finanční plán nedokážou sestavit. Věřte, není to nemožné. Svůj osobní rozpočet také řídíte a víte, co si můžete a co nemůžete dovolit. Víte, že pokud vše utratíte už v polovině měsíce, máte do další výplaty prostě smůlu.

V klidu si rozmyslete, co všechno budete potřebovat k rozjezdu neboli co je počáteční investice. Budete si muset opatřit oprávnění k podnikání (živnosti), nakoupit vybavení. Budete potřebovat počítač, telefon, doménu a web. To vše jsou příklady jednorázových investic, které musíte na začátku vynaložit, abyste měli jak začít. Investice se budou lišit v závislosti na tom, v čem podnikáte.

Pak jsou tu fixní a variabilní náklady. Fixní jsou ty, které platíte, ať se zákazníci hrnou, či nikoliv. Budete platit nájem za kancelář (pokud nepodnikáte z domova) nebo obchod, za připojení k internetu, telefon, elektřinu, vodu, topení. Pokud jste si koupili auto či stroje a vybavení na splátky, budete je měsíčně splácet. Cestujete za zákazníky autem nebo tramvají? Pak budete platit benzin či jízdné.

Variabilní náklady jsou takové, které se mění v závislosti na tom, jak běží váš byznys. Budete muset nakoupit materiál nebo suroviny. Měli byste dát o sobě vědět, tedy investovat do marketingu a propagačních materiálů. Pokud se vám opravdu daří, musíte přijmout zaměstnance. I když na začátku se smiřte s tím, že budete sami sobě šéfem, sekretářkou, psychologem, řidičem, to vše obvykle zadarmo. Nicméně toto všechno jsou náklady, které můžete v nejhorším případě snižovat.

Dále je třeba naplánovat příjmy. Propočtěte si, za kolik budete prodávat zákazníkům, abyste vydělali. Prodávat za náklady nemáte určitě v úmyslu. Opět bych doporučovala realistický přístup. Jsem skalní optimistka, ale byznysy, kde se počítá od prvního dne či měsíce se závratným příjmem a ziskem, mě děsí.

Vypočtěte si bod zvratu, neboli kolik kusů výrobků a za jakou cenu musíte při vašich nákladech prodat, abyste se dostali na nulu, a kdy začnete vydělávat. Cenotvorba je v každém případě opět z velké části o selském rozumu. Pokud ovšem neprodáváte boeingy. Ale i v takovém případě se budete muset podívat, za kolik prodává konkurenční Airbus.

Zjistěte, za kolik prodává konkurence, jak se jí daří, co zavádí za novinky nebo naopak které služby či produkty omezuje. Prostě zkuste vysledovat cokoliv, co vám může být vodítkem, jak stanovit cenu. K oblíbeným fintám samozřejmě patří i to, požádat konkurenci o nabídku jako fiktivní zákazník. Ale zde pozor. Nedoporučovala bych konkurovat pouze cenou -z dlouhodobého hlediska je to neudržitelné. Zkuste vymyslet něco navíc, co doplňuje vaši službu, něco, co dodá zákazníkovi více komfortu. Při plánování příjmů plánujte po měsíci. Berte v úvahu vše, co může ovlivnit nákupní chování vašich zákazníků. Sezonní výkyvy, typ zákazníka a jeho chování – muž, žena, věk, kupní síla, frekvence nákupů. To vše si zkuste namodelovat. Lyže a svetry se budou prodávat v jiné sezoně než plavky a čluny, ale rozhodně nepůjdou na odbyt stejnoměrně po celý rok.

Když jste si vše spočítali, je načase se zeptat, kde vzít na rozjezd byznysu peníze. Pokud nerozjíždíte výrobu nanovláken či mikročipů, je pravděpodobné, že budete muset začít tak jako miliony jiných před vámi. Tedy z vlastních úspor, případně za peníze takzvaných friends, family and fools neboli přátel, rodiny a bláznů, kteří vás znají a věří vám. Protože, ruku na srdce, nikdo cizí vám nedá peníze, abyste si vyzkoušeli, zda váš nápad vyjde, či nikoliv.   Proto doporučuji rozmyslet si opravdu důkladně, od koho si do začátku půjčujete. Chcete skutečně dlužit tchyni či švagrovi? Vysvětlete jim bez příkras, o co se jedná a jaká jsou rizika. Pak už je na zralé úvaze každého, zda do toho půjde s vámi. Až si vyzkoušíte, že váš nápad funguje a podnikání se zdárně rozjíždí, můžete jít za investorem a pokusit se ho přesvědčit, aby do vašeho byznysu investoval. V tu chvíli mají rodina a blázni šanci z vašeho byznysu vystoupit neboli exitovat (sluší se tchyni či švagrovi vyplatit alespoň nějaký zisk jako poděkování), nebo v něm zůstat. Takzvaný angel investor už bude vstupovat do založeného podniku a bude chtít za svou investici podíl ve firmě. To znamená, že váš podíl, případně podíl tchyně a švagra (jestliže se rozhodli zůstat) se sníží neboli rozředí. Mimochodem, tyto záležitosti je dobré probrat hned na začátku, při vstupu příbuzných do vašeho podnikání. Ušetří vám to spoustu nepříjemných překvapení. Třeba jste ani netušili, že vaše tchyně je ve skutečnosti investorská štika, která touží po členství v představenstvu a většinovém podílu ve vaší firmě.

 

 

 

Reklamy

1 komentář: „5 (nebo 6) základních kamenů finančního plánování

  1. Pingback: 5 (nebo 6) základních kamenů finančního plánování | RSS ze světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s