Ještě to nemám úplně spočítaný

waste of money

Fandím vizionářům, kreativcům a všem těm, co používají hlavu k vymýšlení nových věcí.  Až do momentu, kdy se jich s nadšením zeptám:

„A kolik vás to bude stát?“

„No, to ještě nemám úplně spočítaný.“

Pokouší se o mě mrákoty, protože pak většinou zazní, že to bude stát tak půl milionu, milion, nedávno jsem zaslechla i miliardu. Ale to jsem asi měla chvilkový výpadek vědomí.

Je opravdu zásadní mít představu, jaké budete mít náklady, neboli kolik budete muset zaplatit, aby se váš business rozběhl a běžel i dále. A jak reálné je, že utržíte peníze, neboli, budete mít zákazníky a budete mít výnosy. Tady bych zdůraznila, že zákazníkem se myslí živý člověk. Ideálně nikdo z příbuzných. Ti nakupují ze soucitu, případně proto, že je jim trapné si nic nekoupit. Většinou si už pak nikdy nic nekoupí. Zákazník je pokud možno cizí člověk, který je ochoten vytáhnout peníze z vlastní kapsy a za váš výrobek nebo službu skutečně zaplatit. (Papírové ani elektronické peníze z Monopolů či Dostihů a sázek se nepočítají). A víte s jakou marží budete prodávat, neboli kolik na tom, že prodáte vyděláte? A budete mít peníze zrovna v době, když potřebujete zaplatit nájem, nakoupit zboží, zaplatit mzdy, neboli máte plán cash flow?

Mnoho lidí má z financí hrůzu, ale je to zase jenom o selském rozumu. Když jdete nakoupit s pětistovkou, taky nedoufáte, že si z obchodu odnesete zboží za tisícovku. Pokud nejste kleptoman. Takže u byznysu bych k tomu přistupovala velmi podobně.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s