Půjčovna oblečení, proč ne.

hat

Podnikání HN, 9.12.2013

Chtěla bych si otevřít půjčovnu, ve které bych měla různé druhy a značky oblečení, včetně kousků nových mladých českých návrhářů. V půjčovně by pak mohly být i různé workshopy, módní přehlídky, semináře apod. Myslím si, že by se tím vyřešilo dilema mnohých slečen a dam, které často stojí před skříněmi plnými oblečení a stejně řeší, že nemají co na sebe. (zkráceno)

Pokud chcete jít novou cestou a půjčovat šaty, které lidi skutečně chtějí nosit – jděte do toho. Vím v Praze o pár půjčovnách společenských šatů a děs a hrůza mne jímá, když jdu kolem jejich výlohy. Buď je to recese, nebo průchod branou času do sedmdesátých let. Nicméně počítejte s tím, že Češi jsou konzervativní a půjčování oblečení není zatím davová záležitost. Fungují tady, pokud vím, půjčovny značkových kabelek.

Situace na trhu s oblečením obecně je prapodivná. Všichni se tváří, že normální dospělá žena váží dvacet pět kilogramů včetně batohu na zádech. Případně, že pokud ji příroda obdařila normálními průvodními znaky ženství, je odsouzena k oděvům typu „pytel na brambory“.

Připočtěte k tomu fakt, že pokud si chcete koupit „lepší“ kousek, je třeba vzít si hypotéku. Takže jděte jinou cestou a nabídněte k půjčení něco, co není všude k mání. Pokud k tomu ještě přidáte radu a inspiraci, jak se obléct pro různé příležitosti a co s čím zkombinovat, mohla byste mít úspěch. Protože ne každý má čas a chuť proležet celé dny v módní bibli Elle, aby snad proboha nezkombinoval špatnou šálu se slunečními brýlemi. Zaměřte se na cílovou skupinu, kterou většina obchodníků s oblečením pomíjí, to znamená lidi s běžným příjmem, velikostí 40 a výše, kteří potřebují zajímavý outfit jen příležitostně. Nevylučovala bych muže, pokud vím, musí se taky oblékat a před skříní určitě někdy bezradně postávají. Když už si někdo půjčuje oblečení, je to zřejmě proto, že je potřebuje na ojedinělou příležitost nebo by ho nákup zruinoval. Nabídněte doplňky, kabelky, šátky, bižuterii, kravaty, motýlky, manžetové knoflíky, šerpy a vesty. Domluvte se s dalšími službami – kadeřnictví, kosmetický salon, manikúra. Když v půjčené róbě, tak ve velkém stylu od hlavy až k patě. Navíc toto propojení vám může přinést další zákazníky. Rozhodně budete muset uzavřít spojenectví s čistírnou oděvů a švadlenou na drobné opravy. Čistírna není levná záležitost a domluvíte-li se na pravidelné spolupráci, jistě dostanete lepší ceny. Nezapomeňte zakalkulovat čistírnu do ceny zapůjčení.

K rozjezdu takového businessu potřebujete vstupní investici – musíte nakoupit šaty a doplňky. Pokud chcete půjčovat nové značkové věci, budete potřebovat peněz trochu více. Můžete také nabídnout výkup použitého značkového oblečení ve výborném stavu. To je poměrně velký business obzvlášť na americkém trhu. Prostě při budování šatníku, který budete půjčovat, buďte chytrá a kreativní. Čerpejte z různých zdrojů. Spolupráce s návrháři je dobrý nápad, vytvoří vám část nabídky a jejich modely můžete vzít do komise, takže nebudete mít peníze ve zboží. Nejsem si jistá, jestli budou mít peníze na to, platit vám část nájmu. Jen bych se přimlouvala o volbu designových modelů, jež jsou nositelné. Jeďte se podívat do zahraničí, kde se dají nakoupit zajímavé kousky v tzv. „designers‘ discount shops“ nebo „fashion consignment shops“. Rájem těchto nákupů je New York, ale chápu, že na tenhle výlet musíte nejdříve ušetřit, ale je hezké mít sny. Bez nich to nejde. A až se váš obchod rozběhne i výlet do New Yorku se stane realitou. Ale co třeba Paříž, ta není tak daleko. Podívejte se, kam stojí za to v Paříži zajít.
Poměrně zásadní položkou ve vašem rozpočtu bude pronájem obchodu. Není nutné mít butik v Pařížské nebo na Příkopech. Zkuste hledat v částech Prahy, které začínají být trendy a nezruinují vás hned na začátku. Co třeba Karlín nebo Holešovice? Nebo zkuste najít někoho, kdo by vám pronajal alespoň na začátku kousek svého obchodu. Pak už jen šmrncovní interiér, který zaujme (inspirace v zahraničních buticích je téměř povinností) a perfektní služba pro zákazníka – „teď nemáme, ale seženeme“. Ještě jedna poznámka, půjčovala bych proti finanční záloze, abyste měla jistotu, že se vám půjčený kousek vrátí nebo jste mohla část zálohy použít v případě poškození. To by mělo být jasně řečeno i v obchodních podmínkách.

Hlavní silou marketing u tohoto typu businessu je být mezi lidmi, Vašimi potenciálními zákazníky. Networking, networking, networking. Přestože z něj mají všichni strach, je to ta nejúčinnější a zároveň nákladově nejefektivnější forma, jak o sobě dát vědět. Buďte mezi lidmi, mějte s sebou vždy vizitky a propojujte se svými novými kontakty na Facebooku a Linkedinu. Až nasbíráte dostatečný počet kontaktů a budete mít co ukázat, uspořádejte akci ve svém novém obchodě. „Přijďte si povídat o módě u číše vína“.  Z opatrnosti bych volila bílé víno a pramenitou vodu. Vaše úžasné oblečení by mohli příliš rozjaření hosté polít červeným vínem nebo džusem. Pokud nemáte doma padesát vinných sklenic, klidně nakupte skleničky jednorázové, nepořádáte recepci na Pražském Hradě.  Pozvěte redaktorky ženských časopisů. Pokud budete mít skutečně nabídku i pro muže, pozvěte i redaktorky mužských časopisů. I kdyby přišla nakonec jen jedna, je to úspěch. Všechno je to o tom, jak jiný a nápaditý váš obchod a vaše nabídka bude. Zkuste se domluvit se studenty uměleckých škol, zda by Vám s interiérem obchodu nepomohli. Oslovte studenty a studentky oděvního výtvarnictví, prostě dejte o sobě vědět, tou nejpřirozenější cestou. Mluvte s lidmi.

Pro inspiraci pár odkazů na podobné businessy ve světě www.renttherunway.com, www.inanyc.com, a jeden pěkný módní blog www.thebudgetbabe.com. Ať Vám to vyjde! A dejte vědět, až otevřete, ráda se přijdu podívat.

Reklamy

2 komentáře: „Půjčovna oblečení, proč ne.

  1. Dobrý den, máte nějaké info, že by se nějaký taký obchod otevřel v Praze? Googlim a nic jsem nenašla 😦

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s