Parťák na běhání jako business

zdroj:thenextgoal.com

zdroj:thenextgoal.com

Najmout si parťáka na běhání? ano!
21.1.2013    Hospodářské noviny, Příloha – Podnikání

Dobrý den, uvažujeme s přáteli, že založíme firmu, která bude zákazníkům ve velkých městech nabízet parťáka (muže i ženy) na běhání. Stále více lidí sportuje, ale mnoho z nich žije třeba single a nemá často chuť si jít zaběhat, i když cítí, že by to jejich zdraví prospělo. V rámci služby by si mohli zvolit místo a dobu, kde budou chtít běhat. Podle osobních preferencí by si pak vybrali na internetu svého sparring-partnera, který by s nimi běhal, podporoval je při běhu a poskytoval podporu. Ceny by byly nastavené tak, aby se klientům vyplatilo si objednat a zaplatil běhání dopředu a tím se tak motivovat. Běhat by mohli studenti a studentky sportovních škol. Co si o našem nápadu myslíte? Má šanci uspět? Jak bychom ho mohli ještě vylepšit?

Nápad nabízet parťáka na běhání je fajn. Všichni běhají, je to in a říká se, že to čistí hlavu. Od Central parku v New Yorku, po Stromovku v Praze, všude lidi běhají. Kdo neběhá, jako by nebyl.  Trendově bezva business. Výhradu bych měla k tomu, že o partnery na běhání mohou mít zájem převážně singles. Nejsem single již pěknou řadu let, a přesto se mnou nikdo z rodiny běhat nechce. Několikrát jsem se o to pokoušela sama. Za zásadní jsem při každém novém začátku považovala nákup toho nejlepšího vybavení. Boty, slušivý běžecký outfit, mini iPod s hudbou, měřič tepové frekvence. Předpokládala jsem, že vybavení je minimálně osmdesát procent úspěchu, pak už stačí jen volně vyklusávat. Opak byl pravdou. Po minutě vyklusávání jsem se začala dusit, sluchátka mi vypadávala z uší, strašně mě píchalo v boku a hudba z iPodu byla přehlušená duněním tepové frekvence v celé hlavě. Poté, co jsem tento proces zopakovala ještě několikrát, jsem se na běhání prostě vykašlala.

A tady je příležitost pro parťáka na běhání. Pokud bych měla možnost běhat s někým, zřejmě by to mou motivaci zvýšilo. Je tu však několik ale. Vybírám si parťáka, který jen běhá? Nebo si vybírám coache či trenéra běhání? Každý čeká něco jiného. Někdo prostě jenom nechce běhat sám. Ale dovedu si představit šťouraly, kteří chtějí vědět řadu dalších informací a vůbec přistupovat k běhání vědecky. Pak už to není jen o tom, najmout si studenta sportovní školy, který dostal do kolébky dar umění běhat. Co odpovědět, začne-li se „ klient – šťoural“ ptát na tréninkové plány, nejlepší způsob jak s běháním začít, jak střídat chůzi a běh, kolik minut denně na začátku běhat a jak čas postupně zvyšovat. Jaká je nejlepší tepová frekvence. Kolik tuku spálí klient šťoural za deset minut běhu? A neměl by teď pít pouze ovocné šťávy?“ Odpověď „Já nevím, já prostě běhám odjakživa.“, bude leckomu připadat málo profi a může tenhle business zničit.

Navrhovala bych prezentovat business jako ucelený package – službu.
Co třeba „Naučíme vás běhat tak, aby vás to bavilo. Řekneme vám, co potřebujete (boty, tepláky a chuť začít běhat). Řekneme vám, co rozhodně nepotřebujete (vystajlovaný outfit). Naučíme vás zdravě žít.

Dalším typem klientů by mohli být zahraniční návštěvníci Prahy. Vzhledem k množství běhajících lidí na západ od nás, si dovedu představit chuť takového zahraničního běhavce proběhnout si Kampu a Malou stranu nebo Stromovku s parťákem, který navíc ještě něco ví o kultuře a historii Prahy. I když, přestože o historii vím leccos, já bych byla jako průvodce nepoužitelná. Vidím to v živých barvách, jak zchvácená, sípavě a přerývaným hlasem vysvětluju historii Sovových mlýnů a Trnkovy vily.

Shrnuto podtrženo, záměr dobrý a praktický. Trend směrem k pohybu a zdravému životnímu stylu nahrává možnému úspěchu. Rizika vidím ve schopnosti běhacích parťáků odpovídat na všetečné dotazy adeptů běhání, včetně odborné průpravy. Naučit běhat a neublížit. Technika běhání, tréninkové plány, možná výživové poradenství. Dalším rizikem může být přímá domluva klienta s parťákem. Jediná šance je klientovi nabídnout víc než jen parťáka a spolupracovat se slušnými lidmi, kteří vás neobejdou. Je to business, který nepotřebuje vysokou počáteční investici. Stačí web, tištěná brožura, vizitky. Zacílit na kanceláře plné sedících lidí, bažících po krásném těle, relaxu a pohybu. Další možná cílová skupina by mohly být maminky, které se snaží dostat zpět do svých starých džínů a dále všichni ti, kteří si chtějí vyčistit hlavu. Pravda je, že pokud někoho naučíte běhat s radostí, není nic krásnějšího než si tak běžet, poslouchat dobrou muziku do uší a nic jiného nevnímat.

Reklamy

10 komentářů: „Parťák na běhání jako business

 1. Pekny napad, ale jak rikate, ta skupina zakazniku siroka. Myslim, ze sluzba se da zosobnit jako osobni trener-dneska mu rikaji kouc-a bude to ok. Nabidka behace se da take pekne pridruzit k vyzivovemu poradci a to muze byt prostor pro spolupraci – mnohdy se lide rekrutuji prave ze strany vyzivy. Ja osobne beham s trenerkou a za to zaplatim. To co ale muze nekdo prinarne u behu ocekavat je pokec a souzneni nez odborne rady. Myslim, ze muze uplne xhybet sluzba, jak vyhledat partaka na sport-spousta lidi ale rado beha samo. V souhrnu dle meho nazoru muze to byt fajn, ne megabusiness, muze dlouho trvat presvedcit, ze za partaka platit, je to zavisle na lidech. Ale je to vyzva 🙂

 2. No nevím, když si najdete různé běžecké stránky na internetu, tak tam často bývají nabídky lidí, kteří hledají parťáky na běh, a vzniklo tak spousta skupinek, které se scházejí zadarmo. V Praze je třeba taková velká skupina ve Stromovce, kde vám navíc zadarmo i půjčí boty.

  Taky nevím, proč by se někdo, kumu běhání nejde a nebaví ho, měl do něj takhle nutit a platit si trenéra. Je spousta jinejch sportů, který vám třeba půjdou líp…

  • Souhlasím s Vámi, ale na druhou stranu i když jsem při svých pokusech začít běhat málem vypustila duši, pořád bych to ráda zkusila s někým, kdo o tom něco ví a naučí mě mít běhání rád. Když přijdu do partičky ve Stromovce (a budu mít i vlastní boty), nebudu stačit jejich tempu, bude mi trapně, že jsem ten hlemýžď vzadu, co zdržuje.

   • Pokud dovolite, zvu Vas nekdy na par spolecnych kilometru ve Stromovce. Muzeme spojit zajimavy networking a sport dohromady 🙂 S pozdravenim, Eva Pavlikova 🙂

   • Diky za pozvání, viděla bych to spíš na jaro, teď je děsná zima a já jsem teplomil. Ale dík a hezkou neděli.

   • Vážená paní Křížová, také přeji pěkný víkend. Eva P.

  • S tim behani nebavi nebo nejde – mam takovou zkusenost, ze pokud Vas nekdo nauci jak behat, muze se beh z kategorie nebavi presunou do kategorie – konecne me to bavi 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s