Sexmise

Hospodářské noviny 19.11.2012superwoman

V osmdesátých letech vstoupil do kin úspěšný polský film Sexmise. O ženském světě bez mužů. Ti byli postupně vymýceni jakožto nežádoucí živočišný druh. Jen dva nebožáci, kteří se nechali už nevím proč zmrazit, se stali štvanci mezi ženami. Film měl švih a šťávu a každý ho chápal jako úsměvnou parodii na ženskou emancipaci, gender byl tehdy ještě velmi málo známým pojmem. Nikdo tehdy netušil, že to, co se zdá naprostou fantasmagorií se za třicet let začne blížit realitě. Viviane Redingová vytahuje do boje za práva žen. Zajímalo by mě kolik ženských šiků za ní stojí ve zbroji. A kolika žen se božská Viviane zeptala, zda chtějí patřit mezi 40%. Poté, co se EU stále více vtírá do našich kuchyní (pomazánkové máslo) a obýváků (žárovky), není daleko doba, kdy udeří i v ložnicích.

Pokud v roce 2020 vstoupí v platnost 40% kvóta pro podíl žen ve firemních orgánech, v roce 2030 už to může být procent osmdesát. Těch dvacet procent mužů bude vykonávat drobné pomocné práce a občas se někdo vyvolený dostane pro okrasu do board roomu. Tam budou po vysokých plyšových kobercích neslyšně plout lodičky, po perkách či šněrovacích polobotkách ani vidu.  

V té době už na hradčanském vršku vládne prezidentka domina, ve Strakovce sídlí zapšklá kybernetička. Na stranických kongresech hřímají předsedkyně stran a napříč politickým spektrem se pyšní několika pěknými exempláři mužského pokolení v členské základně.  Modrá strana si zvolí malou zlou ženu za svou první místopředsedkyni a aby se neřeklo, instalují do nejvyššího stranického vedení také nenápadného tichého knihkupce z Vysočiny.  

Na letištích, v restauracích, soukromých klubech a v předpokojích luxusních kanceláří se zruší doutníkové humidory a naistalují se automaty na štíhlé dámské cigarety, v nóbl podnicích budou k mání i dámské špičky. Výroční zprávy firem hrají všemi barvami svěžích kostýmků na fotkách členek představenstva či dozorčích rad. Pánský oblek se mihne jen sporadicky u firem, jež má strach z toho, že jim Viviane napaří pokutu za porušení 20% kvóty.  

A pak se probudíme z toho děsivého snu, do světa bez kvót, do světa, který funguje tak, jak vždycky fungoval. Se všemi nešvary a přednostmi, kde je každý tam, kam ho přijmou buď na základě umu a schopností nebo proto, že má protekci – bez ohledu na sukni či kalhoty. V těch předpotopních firmách, kde ženy nesmí přes práh, se dál po vysokých kobercích pohybují vyleštěné pánské polobotky, humidory jsou obklopeny muži v černých oblecích a svěží barevný kostýmek se krčí v rohu.

Snahy eurokomisařky Redingové jsou k smíchu. Ženy ostýchavé se stejně do board roomů drát nebudou a ty, které by se tam normálně dostaly díky svým schopnostem se tam zase nenechají kvótovaně instalovat, protože by jim bylo trapně. Stejně tak v politických stranách. Chce-li někdo trávit víkendy na kongresu v Brně či večery na výkonných radách, nechť si to užívá. Ať už žena nebo muž. Prostě vše, co je nařízené a dopředu nalajnované se dříve nebo později stane obcházeným a vysmívaným. Je to jako když říkají kadetům ve West Pointu, že musí být tvrdí chlapi bez emocí a citů a oni pak místo vedení války píší serenády.

Reklamy

10 komentářů: „Sexmise

 1. Dobrý den paní Křížová, přečtěte si román Kapilárie, který napsal v roce 1921 maďarský spisovatel Frigyes Karinthy. Je na podobné téma. Když jsem ho kdysi četla velmi jsem se bavila. Dnes mi zamrzá úsměv na rtech. Mimochodem, je možné Vás oslovit jinak než veřejně?

 2. Sexmise byla také nenápadná pohádka o totalitě a jejích lžích. Vždyť vrchní „sestra“ byla chlap, kterého maminka uchránila před přeoperováním – a mimo umělý svět podzemí na planetě dál existoval život, dokonce si šéfka žen vyjížděla do své vilky…
  Dobrá je také kniha Muži opod ochranou od R.Merleho.

  • No a to je přesně ono, ani ty ženský to tak nechtěly, jen se podřídily tomu militantnímu jádru.

 3. Až ženský ZNOVU začnou kontrolovat ten nejvíce účinný nástroj, kterým je evoluce vybavila, přestanou řešit problémy ve vztazích (osobních, pracovních, kamarádských) a obrovským způsobem se zvýší jejich přirozené sebevědomí (úspěšnost v sebeprosazení) a vliv na muže.

  Mužský mozek je evolučně nastaven, aby se nechal ovlivňovat přirozenou ŽENSKOSTÍ. (A ne rozumovou argumentací, tlakem, manipulacemi či vydíráním).

  Má to však jeden háček. Aby žena dokázala kontrolovaně využívat svoji ŽENSKOST pro získání vlivu na své okolí, musí mít možnost výužívání své ženskosti vidět a porovnávat s ostatními ženami.

  Je to analogický problém jako se vzhledem. Dokud neexistovalo zrcadlo, ženy nemohly kontrolovaně používat a měnit svůj vzhled. Neměly na sebe nadhled.

  To stejné platí pro VYUŽÍVÁNÍ ŽENSKOSTI. Až ženy dostanou možnost používat nějaké „VNITŘNÍ ZRCADLO“, tak aby získaly možnost vidět, jak ne/využívají svoji ženskost, vyřeší tím jednu ze svých základních životních potřeb.

  „POTŘEBU ZVÝŠIT SVOJI CENU V OČÍCH LIDÍ NA KTERÝCH JIM ZÁLEŽÍ“ (partnera, kolegy, kamarády)

  Jako mávnutím kouzelného proutku se tak moné z nich jednoduše a rychle zbaví svých existečních ohrožení:

  1. Partner jim nevěnuje tolik pozornosti (přestává být všímavý)
  2. Stává se snadnou kořistí pro jiné ženy („flirtuje a zahýbá“)
  3. Schováváme se před světem. (vyhýbáme se společnosti)
  4. Nedaří se nám prosadit to co chceme (aby bylo po našem)
  5. Snižuje se naše sebedůvěra. (nevěříme si)
  6. Obtížně se nám navazují nové vztahy (nemáme odvahu)
  7. Používáme neetické náhražky pro získání vlivu. (Jsme agresivní, vypočítavé, manipulujeme, lžeme, tlačíme, vydíráme)

  V krátkosti shrnuto:
  Vymýšlet kvóty je z evolučního pohledu pitomost. S vysokou pravděpodobností se tím zvýší konkurenční boj mužů proti ženám, za použití brutálně neetických strategií oběma pohlavími.

  Přitom řešení je jednoduché. Dát ženám možnost aby měly nadhled na ne/využívání své ženskosti. Aby mohly vidět jak využívají svoji individualizovanou ženskost v porovnání s ostatními ženami.

  Zbytek zajistí jejich mozek. Evolučně je na to velmi dobře vybaven 🙂

   • Taky zdravím. Současná časová investice byla CTRC+CTRLV 🙂 Jinak za tím stojí 6 let výzkumů asociačních procesů mozku českých žen.

    Nám z toho vychází, že se jedná o celosvětově největší díru na trhu v oblasti péče o vzhled (pleť, pokožku, vlasy, postavu, vůni).

    Připravujeme definici produktu (služby) vnitřní zrcadlo a jeho přesné zacílení. Ženám mimo jiné pomůže s rychlým řešením těch tří jevů, které popisuje ta paní z FB na TEDu.

    Čeká nás rozhodování, jestli do projektu v této fázi přizveme finančího partnera. Tak se díváme po trhu. Pro projekt nejvýhodnější by bylo, aby to byl ženský element a měl bussiness a law background.

    Tyto podmínky mě přivedly na tyto stránky.

   • Já bych hledala investora chlapa, pro takový projekt jedině chlapa!

   • Snažím se o tom přemýšlet. Nedaří se mi uchopit smysl, který je za Vašim doporučením. Chlapů bude pravděpodobně více.

    Ale jediné čemu na tom projektu mají šanci rozumět jsou ceny, pozicování, distribuční strategie (ekonomická a marketingová část). Produktu a jeho přínosům pro ženy rozumět nebudou a ani nemohou. Bohužel. Chlapský mozek nemá výbavu aby přesně porozuměl tomu co Vnitřní zrcadlo bude ženě zobrazovat.

    Jak prožívání vlastního vzhledu u konkrétní ženy aktuálně působí na její život (vztahy, schopnost mít vliv na ostatní lidi, konkurenční postavení mezi ostatními ženami a sebevědomí)

    Zrcadlo nebude zobrazovat vzhled ženy navenek. Ale to jak konkrétní žena

    1. Aktuálně využívá svoji ženskost pro získání a udržení si vlivu
    2. Porovnání s ostatními ženami stejného věku
    3. Jak u ní aktuální spokojenost s jednotlivými oblastmi vzhledu (pleť, pokožka, vlasy, postava, tělo, vůně, věk) podporuje anebo blokuje používání ženskosti.

    Líbí se mi replika paní Balzerové. Svojským způsobem vyjadřuje jednu oblast, kterou zrcadlo zachytí a každé ukáže individualizovaně.

    Produkt (zrcadlo) bude čistě o ženském světě. Podle mě. Člověk, který si nikdy neprožil menstruaci a hormonální změny v průběhu cyklu nemůže rozumět tomu co zrcadlo zobrazuje. Ženy, bez ohledu na vzdělání, sociální postavení, kulturní prostředí a věk, ano.

    No možná jedna skupinka chlapů taky. Ti kteří se nechali přeoperovat na ženu a dostávají velké dávky hormonů. Na to bych si ale nyní nesázel. Není to otestováno.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s