Globální versus lokální aneb Proč začínat malým byznysem, Hospodářské noviny, 30.7.2012

Marks and Spencer Penny Bazaar
zdroj: http://marksintime.marksandspencer.com/

Poslední dobou časté téma mnoha diskusí a novinových článků v oborech zdánlivě nesouvisejících. Potraviny a business. Lokální versus globální. Trendem v potravinách je lokálnost. Brambory z Vysočiny, chřest z Mělnicka či Ivančic, sýry z české kozí farmy. Čínský česnek, polský salám, holandská rajčata – nemyslitelné. Nikdo není zvědavý na globální jídlo. Co si doma vypěstujeme, to si také doma sníme.

Oproti tomu, začínající byznysmeni a byznysmenky, neboli startupisté nebo prostě začínající podnikatelé často slyší z mnoha stran: „hlavně globálně, lokální je příliš nevýznamné a malé.“ Chápu to u technologických firem, ale co ty ostatní?

 Všechno je relativní. Lokální business, který dává jistotu jedné rodině, příklad potomkům, kteří vidí jak těžké je vydělat peníze poctivou cestou a práci dalším lidem, má cenu zlata. Lokální business staví svoje podnikání na znalosti lokálního trhu a zákazníků, kteří se na něm pohybují. Zná jejich zvyklosti, preference, antipatie, a historické souvislosti. Takový lokální obchodník ví poměrně přesně, jak se chovají zákazníci na dobře známém trhu, co kupují a proč a kolik jsou ochotni zaplatit.

Nemám nic proti globálnímu businessu, ale přece jen není to větší zábava sledovat retro povedené reklamy na nealko nápoj, který známe už odmala a plovárnu, kam většina z nás chodila s dvoukorunou v kapse? Jedna kačka na vstupné, druhá na limču z reklamy. Není tahle lokální reklama přece jen trochu bližší než globální reklamy, kde prefabrikované hospodyňky v globální kuchyni sypou do globální pračky globální prací prostředek?

Fandím nejen lokálním potravinám, ale i lokálnímu českému businessu. Malý český business může učinit řadu lidí šťastnými, zodpovědnými za svůj život, úspěch a blahobyt, případně neúspěch a neblahobyt. Malý business může vyrůst v business velký, který se zbaví vysmívané provinčnosti a uspěje ve světě. Pokud by šel člověk do businessu s jediným cílem, aby byl business globální, našlo by se těch odvážlivých mnohem méně. Nejsem si jistá, jestli Michael Marks a Tom Spencer zakládali svůj penny bazar s cílem vytvořit síť obchodních domů po celém světě. Šli do toho, protože perfektně znali místní trh a přesně věděli, co zákazník té doby potřebuje. Stejně tak William Colgate otevřel svůj první obchod jako čistě lokální drogerii v New Yorku. Zakladatelé Českého akciového pivovaru, dnešního Budvaru asi také svou světovost neplánovali a chtěli prostě jen vařit dobré české pivo, podobně jako Baťa na počátku svého podnikání šil a opravoval boty v Čechách. Z lokálních businessů se stali globální firmy souhrou vývoje světových událostí, náhod, štěstí, šikovnosti vlastníků a jejich vizionářství. Je mi tedy poměrně sympatické, pokud někdo založí firmu na typicky české koláče a bude je prodávat ve stánku na rohu. Je dost možné, že v dnešní době technologického úprku se začnou do roka a do dne „typical Czech colache“ prodávat na Manhattanu, ale spíše souhrou vývoje ve světě, náhody, štěstí a šikovnosti toho odvážného pekaře, než jeho rozhodnutím na začátku, že když ne na Manhattanu, tak ani na Karlově náměstí.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s